Základní uzel, který (skoro) nikdo neumí

To jsou furt samý kyblíky, poloautomaty a kdoví jaký zlepšováky. Ale až vám nahoře na skále ujedou cvičky a ten slavnej kyblík vám leknutím vystřelí z ruky někam do hloubky pod vámi, budete si nějak muset poradit i bez něj. Nějak dojistit parťáka a nějak se taky dostat ze skály dolů.

Není jednoduššího a elegantnějšího řešení než klasický půlloďák.
Půllodní uzel. Poloviční lodní smyčka.

Uzel na kterým bezpečně dojistíte druholezce a následně i slaníte. Ještě před pár lety se taky nic jinýho nepoužívalo. A nejlepší na tomhle všemocným uzlu je, že vám k tomu stačí jen jedna HMS karabina. Nic víc nepotřebujete. Není to super?

Bohužel, jen málo lidí na skalách zvládá půlloďák hbitě a bezchybně navázat. Umět založit lano do kyblíku je hezký, ale půlloďák pomáhá řešit krizové situace. A měl by ho tak zvládat každej, kdo se na skalách nebo v horách pohybuje.

 

Takže tady je malý návod…

1)

Nejprve si ujasněte, která část lana vede do vaší jistící ruky a která k lezci (jako v případě na obrázku). Protože ruka, kterou svíráte lano, musí být vždy na opačné straně než zámek karabiny.

Půllodní uzel pak začnete vázat na té části lana, která směřuje k lezci (na obrázku lano v levé ruce).

 

2)

Potom na laně směřující k lezci udělejte očko. Lano se musí odvíjet jako na obrázku, tedy směrem od karabiny. Jinak vám místo půllodního uzle vznikne dvakrát omotaná karabina.

 

3)

Očko „zakřižte“, opět směrem od karabiny, a založte dovnitř karabiny.

 

4)

To je vše! Žádná věda, ne? Jenom ještě nezapomeňte zašroubovat zámek karabiny. Každá karabina, na které visí život váš nebo vašeho parťáka musí být zašroubovaná.

 

Takže trénujte, zkoušejte, pilujte.

A na závěr jeden příklad, jak se dá půlloďák použít. A co „dá“… musí se použít! Pokud na zablokovaném kyblíku spouštíte druholezce, nestačí jen zapáčit karabinou. Ale musíte současně založit půllodní uzel do sedáku a druholezce spouštět na něm. Protože odblokovaný kyblík funguje jako kladka, ne jako jistítko.

 

Tak lezte bezpečně a dobře se bavte!

 

Honza Navrátil (foto a text)


 

Zaregistrujte se získávejte další tipy a zajímavosti z vertikálního světa  [mc4wp_form id=“1225″]