Co si vzít na skialp do Alp

Nebudeme vám vykládat, jaké máte mít lyže a že si nesmíte zapomenout lavinové vybavení. Toho je plný internet a bez lavinového vybavení vyráží na hory jenom blázni nebo velcí frajeři. Spíše to tady posuneme na další level a podíváme se, co by měl mít skialpinista v batohu na pořádnou alpskou túru. Protože s termoskou a iPhonem si nevystačíte.

 

Náhradní pásy

Když vás zradí pásy a nemáte náhradní, jste nahraní. Pokud cesta zpět na chatu nevede jenom z kopce dolů, tak to si rovnou objednejte vrtulník. Stačí úplně obyčejné rovné pásy. Klidně ty nejlevnější, co seženete. Je to nouzovka, která vás ale zachrání od omrzlin nebo i horších věcí.

 

Duct tape

Dobře, existuje ještě jedno řešení na nelepící pásy. Všemocná páska duct tape, před kterou je i Chuck Norris babrák. Nejenže s její pomocí přimotáte nelepící pásy k lyži, ale taky s ní opravíte vytržené vázání, roztrženou bundu, zlomenou hůlku nebo oblepíte nohy, aby se vám nedělaly puchýře. Geniální věc. Koupíte v každém dobrém hobby marketu.

 

Lékárničku

Má cenu to připomínat? Má. Každý ve skupině musí mít svou vlastní lékárničku a vědět, co v ní nosí. Nikdy nespoléhejte na druhé. Kromě základního vybavení lékárny přibalte na zimu jednorázové hřejivé polštářky, alu fólii, dlahu Sam Splint a nějaké ty léky na horečku, bolest v krku a Acylpyrin na omrzliny.

 

 

Nářadí

Nemusíte tahat celý svůj Black & Decker kufřík, ale multifunkční nůž, křížový šroubovák na nastavení vázání a náhradní přezka k lyžákům je základ.

 

Sluneční brýle

Nenosíš? Zaplatíš. Tak nějak by se dalo mluvit o používání slunečních brýlí v Alpách. Sníh odráží světlo a bez brýlí sice budete mít krásné souvislé opálení obličeje, nicméně bude plynule přecházet do zánětu spojivek. A to fakt nechceš.

 

Opalovací krém, jelení lůj

Mazat musíte nejenom lyže, ale i sebe. Slunko je sviňa a někde nahoře na ledovci to platí dvojnásob.

 

GPS navigaci a mapu

Sorry, ale s Google mapama si v Alpách nevystačíte. Plánování alpské skialpové túry chce už nějaké zkušenosti a schopnost zacházet s mapou (měřítko 1:25000) a GPS navigací s vhodným mapovým podkladem. Na internetu se taky povalují GPS trasy všemožných skialpových túr, takže si je nahrejte do navigace a běžte po stopách vašich předchůdců. Samozřejmě ale ne úplně bezmyšlenkovitě.

 

 

Mačky

A jdeme na ty techničtější věci. Ne na každý alpský vrchol vystoupíte s lyžemi na nohou. Někdy je musíte odložit a po vymrzlém a větrem vyfoukaném hřebínku s trčícími kusy skály dokráčet na vrchol po svých. A pokud nemáte mačky, raději to ani nezkoušejte. Na skialpové boty upnete jakékoliv mačky – řemínkové, poloautomatické i automatické. Díky zářezům na špičce jsou samozřejmě nejlepší automatické, kde uděláte cvak – cvak a míříte na vrchol. My třeba nedáme dopustit na lehoučké mačky Pro Light. Protože co si budeme nalhávat, váha hraje roli.

 

Cepín

V momentě, kdy nazujete mačky, patří do ruky cepín. Občas si jako s oporou vystačíte s hůlkami, ale ve strmých úsecích to neriskujte. S hůlkami totiž pád nezastavíte. S cepínem raz dva. A se skialpovým cepínem od CéTéčka si dokonce i vykopete záhrab.

 

Sedák

Pokud se chystáte na pořádné skialpové túry po ledovcích, sedák je nezbytný. Některé úseky budete překonávat v lanovém družstvu a občas potkáte pasáže vyžadující slanění nebo vzájemné jištění. Vyloženě skialpový sedák má jednu velkou výhodu: díky přezkám na nohavičkách ho oblečete i s lyžemi nebo mačkami na nohách. Navíc je extrémně lehký a sbalitelný do malého balíčku. A každé deka dobré.

 

Lano

Tahle část vybavení zabere v batohu hodně místa, ale hmotnost i prostor můžete ušetřit tím, že si místo svojí „hadice“ na skály vezmete poloviční lano s menším průměrem. 50 metrů takové osmimilimetrové půlky bude tak akorát na přechody ledovců, slaňování i občasné dojištění. Pokud se ale chystáte na nějaké exponovanějš pasáže, jedničce se nevyhnete.

 

Karabiny

Alespoň tři karabiny s pojistkou zámku a jedna HMSka jsou základ. S tím si vystačíte ve všech situacích, včetně záchrany z trhliny.

 

 

Smyčky a repky

Pořiďte si repky o průměru 6mm a v těchto délkách: 2 x 1,5m a 1 x 3m. K tomu jednu sešitou plochou smyčku 120cm. S tím zvládnete každou záchranku, každou krizovku.

 

Šroub do ledu

Není asi úplně nezbytný, ale hodí se. Nikdy nevíte, odkud budete potřebovat slanit a do jakého ledu zavrtáte abalakovy hodiny. Jeden šroub v délce 19cm bude stačit.

 

Blokant

Pokud si chcete řadu situací, včetně záchrany z trhliny, usnadnit, pořiďte si nějaký šikovný blokant. CéTéčko má v nabídce miniatutní RollNLock, se kterým vytáhnete kámoše z díry, vyšplháte po laně a navíc se dobře ovládá i v rukavicích.

 

Pojištění

Píšeme to jako poslední, ale měla by to být vaše první starost. Jestli vyrážíte na hory bez pořádného pojištění na skialpinismus, tak se raději snažte s tou zlomenou nohou doplazit do bezpečí sami. Jinak se vám to hodně prodraží. My doporučujeme Alpenverein. Platí po celý rok, všude na světe a na téměř všechny outdoorové sporty.

 

Skialpujte bezpečně a dobře se bavte!

Honza Navrátil

 

[mc4wp_form id=“1225″]