Ten matroš nevyhazujte. Může ještě posloužit

Horolezecké vybavení vydrží déle, než si myslíme. A pokud už se někdy něco pokazí, tak to v 99.9 % případů pokazíme my – uživatelé. Nezašroubovaná karabina, špatně provléknutá smyce, nedotažený uzel. Vybavení selže málokdy.

Třeba takové přetržení lana je v dnešní době téměř utopickou představou (i když za hodně specifických okolností se to taky stát může). Takže není potřeba měnit materiál zase tak často. Většinou to děláme spíš z touhy po něčem novém, hezčím, modernějším. Nežli kvůli bezpečnosti. Ale i když už pominou chvíle slávy našeho materiálu nebo dojde k jeho poškození, ani tak není nezbytné poslat ho hned na skládku. Ještě se dá využít.

Ale napřed tedy, kolik co vydrží…

Lano

Výrobci udávají životnost většinou 15 let od data výroby a 10 let od prvního použití. Záleží ovšem na tom, co s lanem provádíte – jak často lezete, na jakém materiálu a jak moc padáte. Brousíte-li ho třikrát týdně na písku, lézt na něm deset let je mimo realitu. A pokud máte prošoupaný oplet nebo se skrz něj dere jádro, bezpečné to není. Přestože Pit Schubert takto poškozená lana testoval a pořád vydržela výrobcem udaný počet normovaných pádů a mnohdy i více. Ale věřte tomu.

A obzvlášť pozor na ostré hrany. Dnešní lana vydrží zatraceně hodně, ale zatížení přes ostrou hranu nejspíš ne. Tak na tohle opatrně.

Více informací o výdrži lana najdete v samostatném článku >>

Úvazky, smyčky a další textil

Životnost dalšího textilního horomateriálu je stejná jako u lan. 15 let od data výroby a 10 let od prvního použití. A i tady uplatníte selský rozum. Trčí-li z navazovacího oka na sedáku vlákna do všech stran nebo se vám švy na smyci nějak nepozdávají, nelezte s tím. Není co řešit. A samozřejmě myslete na to, kde lezecký vercajk skladujete – ve stínu, mimo dosah UV záření. A taky daleko od kyselin a zásad, protože polyamid i polyester při kontaktu s nimi ztrácí pevnost až do stavu, kdy smyčku přetrhnete holýma rukama. Uf, to nechcete.

Železo

Karabiny, jistítka, blokanty, jumary a všechno kovové vybavení. Jejich životnost? Neomezená. Pakliže samozřejmě neprobrousíte karabinu na polovinu nebo nezadřete ložiska kladky. A z pohádky o mikroskopických trhlinách, které vznikou ve slaňovací osmě po pádu na zem, jste už vyrostli, ne? Ne? Tak jednou provždy – žádné trhliny nevzniknou!

Nicméně pokud upustíte karabinu z vrcholu věže a pak si ji vyhrabete z písku, najděte jí raději místo pro dožití na klíčích nebo vodítku pro psa.

Ferratový set

Ten je tvořený jak kovovými, tak textilními prvky. A protože hlavní slovo má nejslabší článek řetezce, tak životnost max 10 let. Ale roli hraje ještě tlumič – dnes většinou párací. I po menším pádu nebo prudkém odsednutí vždycky mrkněte, zda nedošlo k jeho – byť jen částečné – aktivaci. Pokud ano, nelezte s ním. Není to bezpečné.

Helma

Plast a polystyren na sluníčku degradují, takže časem může helma ztratit svoji pevnost. Ale bavíme se tady o časovém horizontu 10 let, což většina výrobců uvádí jako maximální životnost. Samozřejmě pokud vám dřív helmu nerozštípne šutr.

Dosloužilo. A co s tím?

Hlavně to hned nevyhazujte, proboha! Spousta se toho dá ještě využít. A někdy dokonce i opravit. Když už to někdo jednou musel vyrobit a vás to stálo nějaké peníze, tak je potřeba ten materiál vyždímat do mrtě.

Nejvděčnější na další uplatnění je lano. Prodřený oplet na 2 cm hned neznamená vyhození celých 60 metrů. Poškozená část se odřízne a lano použijete na kratší cesty, umělou stěnu nebo jakou nouzovku do batohu na ferraty. A máte-li smyček ze starých lan už plnou… (vy víte co), tak si můžete vyrobit třeba vodítko pro psa, dětskou prolízačku, rohožku nebo rámečky na obrázky. Tady máte pár zajímavých nápadů >>

Stará bouldermatka se dá použít jako základ stylového kanape nebo se na ní může místo vás rozvalovat pes. Když ne váš, tak ten v útulku – darujte ji. Kombinací přezek ze sedáku a staré ploché smyčky vytvoříte echt lezecký pásek. Nějaký ten prusík se na zahradě vždycky hodí – třeba k přivazování rajčat nebo sušení bylinek. A prošoupané lezečky pošlete na opravu. Je to i levnější než kupovat nové. Ale to asi víte.

Máte nové a lepší?

To se tak prostě stane, že vám do oka padne něco nového. Lepšího, hezčího, bezpečnějšího. Pak je problém přesvědčit sebe samé, že to, co dosud používáme, je furt v pohodě a ještě X let to může sloužit stejně dobře, jako ta suprčupr novinka. Ale když už holt vůle poleví a touha zvítězí, tak se i pro to staré vybavení dá ještě najít uplatnění. Pokud není poškozené, tak ho můžete prodat – na některé z facebookových bazarových skupin bude pryč natotata.

Anebo ještě lépe – darovat ho. Horolezeckému oddílu, místním skautům, domovu dětí. Prostě někomu, komu nevadí, že jde o model z předloňské kolekce a pomůže mu to prošlapat si cestu k lezení. Nepoškozené a funkční můžete darovat:

  • expresky a karabiny
  • jistítka
  • úvazky a smyčky
  • cepíny, mačky, šrouby
  • helmy
  • lezečky

No a pokud stojíte na druhé straně „barikády“ jakožto kupující nebo obdarovaný použitým lezeckým materiálem, tak se vždycky ptejte na jeho historii – kdo, kde a jak často to používal. Kolik to absolvovalo pádů. Přece jen jde při lezení o život a ušetřit pár korun oproti novému … no někdy to asi nemá smysl.

Konečná!

Poslední varianta – materiál je natolik poškozený, že se diskvalifikoval z lezeckého života a pofičí na smeťák. Nedá se nic dělat. Ale ještě předtím, než ten sedák například mrsknete do kontejneru před domem, rozstříhejte ho na kusy. Nebo ho jinak znehodnoťte. Aby to někdo nevyhrabal a nevyrazil ještě potrénovat na skály.

Dejte tomu materiálu šanci

Vydrží hrozně moc a pár škrábanců na povrchu nemá na funkci vliv. A po vyloučení z vašeho lezeckého života se mu pořád ještě dá najít uplatnění. Něco z něj vyrobit. Prodat ho. Nebo darovat. Je ohleduplné k vaší peněžence a tak trochu i k té planetě, které toho nakládáme až běda.

Honza Navrátil