Skialpový sedák: Vyhozené prachy nebo užitečná věc?

Pokud vyrážíte na skialpy i jinam, než jen do Krkonoš a Jeseníků, pak je vám jasné, že sedák tvoří nezbytnou součást vybavení. Občas je potřeba slanit kus skály nebo se navázat do družstva na ledovci.

Na trhu dnes najdete několik sedáků honosících se přívlastkem “skialpový”. A teď vyvstává otázka:

 

Má cenu do něj investovat?

V čem je jiný než klasický sedák? Nejsou to jenom vyhozené prachy?

Samozřejmě, jste-li fanoušky moderních trendů v outdoorovém vybavení, pak je pro vás skialpový sedák “must have” a dál to nemá cenu rozebírat. Bez něj je život o dost chudší. Vlastně nechápem, že ještě čtete dál, protože touhle dobou už byste měli zadávat spojení “skialpový sedák” do vyhledávače na Heuréce.

Pokud ale o nákupech přemýšlíte do hloubky, tak to vezmeme z gruntu.

 

Skialpový sedák je lehký

Dokonce bychom řekli až brutálně lehký. Průměrná váha se pohybuje kolem 200 gramů. Což činí pro představu tolik, kolik váží lehká hliníková sonda nebo jeden dražší skialpový pás.

Nízká váha je samozřejmě vykoupena slabším polstrováním bederáku i nohaviček, ale taky se nepředpokládá, že ve skialpovém sedáku budete nacvičovat 9a. Musí poskytnout základní komfort při slaňování nebo pádu do trhliny. Což s přihlédnutím k množství oblečení, které pod sedákem na skialpech nosíte, splňuje.

Krom nízké hmotnosti má skialpový sedák ale ještě jeden velký benefit.

 

Oblečete ho i se zapnutými lyžemi

Nebo nasezenými mačkami. Na stehnech má totiž dvě plastové přezky, podobné přezkám na batohu. Takže sedák jednoduše omotáte kolem pasu, mezi nohama si prostrčíte nohavičky i s hlavním navazovacím okem, tím protáhnete bederní popruh a zacvaknete přezky nohaviček. Jak prosté. A rychlé.

A žádný strach, že byste svůj život svěřovali dvěma subtilním plastovým přezkám. Ty totiž na sedáku neplní nosnou funkci.

Takže skialpový sedák zmuchláte do miniaturního balíčku velikosti lyžařské rukavice a oblečete ho i s lyžema na nohách. Je to dostatečný argument pro? Pokud ne, máme v rukávu poslední trumf.

 

Uplatníte ho i v létě

Pravda, říká se mu sice skialpový, ale úplně stejnou službu vám odvede i v létě, až budete stoupat po ledovci na nějakou třítisícovku. Jak jsme psali, nasadíte ho i s mačkami a na materiálová poutka si navesíte všechny ty prusíky, karabiny a smyčky, které potřebujete.

 

A teď čistě racionálně

Hlavní výhody skialpového sedáku už znáte. Je to určitě bomba věc, ale skutečně ho potřebujete, když se na velké hory dostanete jednou dvakrát za rok? Tak záleží, kolik jste ochotni za svůj koníček utratit, že jo.

Ale taky na tom, jestli už vůbec doma nějaký sedák máte. Mám tím na mysli klasický lezecký.

Pokud jste nelezci a sedák kupujete jen a jen na skialpy, běžte do něj.

Pokud vlastníte klasický lezecký sedák a na velké kopce vyrazíte jednou za rok, je to asi zbytečná investice a v pohodě si vystačíte s tím, co máte. Lezecký je sice těžší a při jeho oblíkání musíte zout lyže, ale to přežijete.

No a jestli jste na horách jako doma a nízká váha u vás hraje prim, tak skialpový sedák je jasná volba. Oceníte to, slibujeme. Jestli ne, sníme žlutej sníh.

Skialpujte bezpečně a dobře se bavte.

Třeba se skialpovým sedákem od Climbing Technology.

Vaši CéTéčkáři

 

[mc4wp_form id=“1225″]