Na ferratu s prsákem nebo bez

Dneska trochu výbušné téma. Je na ferratě potřeba prsák nebo ne? V naší české metodice se povětšinou tvrdí: „Bez prsáku ani ránu!“ A kdo leze bez něj, je pomalu sebevrah. Jenže třeba v manuálech výrobců lezeckého matroše nenajdete o prsáku ani zmínku. Takže co?

Asi to v tomhle článku nerozsekneme. Sory, na to nemáme koule.

Ale vyložíme argumenty, proč prsák používat a pokusíme se i zdůvodnit, proč ho tolik lidí odmítá. K tomu vám ukážeme, jak se do kombinace prsáku a sedáku správně navázat a kde se dělají chyby. Protože je sice hezký prsák mít, ale když ho máte blbě navázaný, je to ještě horší než bez něj.

 

PRSÁK VŽDY JEN V KOMBINACI SE SEDÁKEM

Pro začátek důležitá informace. Prsák nikdy nesmíte použít samostatně. I když v šedesátých letech se tak lezlo, neznamená to, že to nebylo o držku. Tehdy se především nepadalo. Strach jim to nedovolil. Vy byste taky padat neměli, ale to už rovnou můžete lézt bez jištění. Takže prsní úvazek používejte pouze v kombinaci s úvazkem sedacím.

Tohle fakt radši nezkoušejte.

Totiž, kdybyste spadli pouze do prsního úvazku, tak se vám jeho popruhy zaříznou do podpaží a po těle se vám ve chvíli rozjede nesnesitelná bolest, pro kterou nebudete schopni jakékoliv reakce. A pak se za pár minut udusíte. V podpaží jsou totiž dvě sakra důležité tepny. Pár takových udušených neboštíků visících jen v prsáku už bylo. Takže pro jistotu znova:

Prsní úvazek používejte vždy v kombinaci se sedacím. Nikdy samotný prsák.

 

PROČ PRSÁK ANO

Jednoznačně zvyšuje bezpečí při pádu. Na ferratách nemáte „měkké“ dynamické lano, ale tvrdý ocelový kabel, který neuhne o píď. Jediný „pružný“ element je tlumič na ferratovém setu, ale ani ten vám nezajistí dopad jak do bavlnky. Funguje spíš jako airbag v autě. Minimalizuje následky tvrdého ferratového pádu. A snižuje rázovou sílu na míru únosnou pro karabiny a textilní části setu.

Proletíte-li se bez prsáku dva a víc metrů, zamíří veškerá rázová síla přes sedák na vaše bedra. To může mít za následek nejen poškození páteře, ale i vnitřních orgánů. Je to totiž fakt šlupka.

A ještě jeden argument pro prsák: těžký batoh na zádech vás při pádu může otočit hlavou dolů. A tou se prásknete do skály. Navazovací bod na samostatném sedáku je totiž poměrně nízko (zhruba v úrovni težiště lidského těla). Naproti tomu při kombinaci prsák – sedák je navazovací bod nad těžištěm a tak se hlavou dolů nepřetočíte ani kdyby trakaře padaly.

 


Tady máte návod, jak propojit sedák s prsákem
  1. Předně si prsák správně nastavte. U kluků se navazovací oka stýkají na spodku hrudní kosti, u holek nad hrudníkem.
  2. Okem na sedáku provlíkněte plochou smyčku (120 – 150 cm) a kousek nad pupíkem na ní udělejte uzel.
  3. Volné konce ploché smyčky provlékněte oky prsáku a zakončete uzlem. Uzel važte v předklonu, aby vás celý kombinovaný úvaz dobře obepínal.
  4. Přes uzel, který jste vázali jako první uvažte pomocí liščí smyčky ferratový set. Hotovo.


 

PROČ PRSÁK NE

A jdeme na tenký led. Proč lézt jen se samotným sedákem? Bez prsáku. Komfort. Většina prsáků jsou nepříjemné popruhy, které řežou do krku. Ani není úplně snadný pod prsákem přidávat nebo ubírat vrstvy oblečení. Takže když si chcete oblíct mikinu, musíte buď prsák odvázat od sedáku nebo použít následující fígl. Nevýhoda je, že si kvůli tomu musíte sundat přilbu. Většinou.

 

S PRSÁKEM A STEJNĚ BLBĚ

Jdete do varianty sedák – prsák? Fajn. Tak ale myslete na to, že prsák bude plnit svou funkci jen když se správně navážete. Viděli jsme totiž už mraky lidí, kteří sice prsák měli, ale navázali se tak blbě, že by snad bylo lepší, kdyby lezli jen v sedáku. Tady jsou některé případy, které jsme pro vás naaranžovali.

Ferratový set navázaný nikoliv přes uzel, ale pod uzlem. To znamená, že ferratový set na smyčce plave a není pevně uvázán. Nezabijete se. Snad. Ale stačil by i samotný sedák.

 

Sice vzorově navázaný prsák, ale když si ferratový set provážete pouze s navazovací okem na sedáku, je to stejný, jakobyste prsák ani neměli. Dost častá minela.

 

Z tohohle běhá mráz po zádech. Hlavou dolů se určitě nepřetočíte, ale viset v tomhle bude jeden z vašich nejhorších zážitků.

 

Životu nebezpečný to není, ale přesky prsáku budou v kombinaci s popruhy batohu dost protivným společníkem vašeho podpaží.

 

Tak lezte bezpečně a dobře se bavte!

Honza Navrátil (text)

 

[mc4wp_form id=“1225″]