Tak jsme došli! Ahoj baby!  Aneb prváč na Kyazo ri slovy Háčka

„LAPSE OF REASON“:  M6, WI 4+,3+UIAA, ED+, 28.5.2018 Marek Holeček a Zdeněk Hák

Přesně půlka naší  miniexpedice už je doma. Mára se bohužel ještě kodrcá autem z Vídně domů, ale on to určitě zvládne. 🙂 Všechno má najednou strašně rychlý spád. Včera touhle dobou jsem teprve nasedal v Kathmadu do letadla. Neuplynulo však ani 24 hodin, a já sedím na pískovcové věži v Příhrazech, koukám po okolí a vzpomínám na posledních několik dní, kdy jsme spolu s Márou prožili velmi krátké, ale o to intezivnější dobrodružství.

Vlastně jen týden po příletu do Nepálu, mi musel stačit, abych se jakžtakž aklimatizoval.

 

Divadélko o třech dějstvích

Jak říká Franta Čepelka: Vy mladý jste strašně zrychlený. Do Ádru na půl dne, do Dolomit na víkend a do Himalájí na 14 dní. 🙂 A má pravdu.

Z našeho skromného  předsunutého základní ho tábora ve výšce 5000 m n.m., jsme vyrazili v neděli ráno 27.5. Sice ne tak úplně brzo, jak jsme si představovali, ale přeci.

Zcela jasnou představu o směru výstupu jsme neměli, protože podmínky ve stěně byli o dost horší než loni a nám nezbylo než improvizovat a hledat nejschůdnější linii tak trochu za pochodu. Nakonec jsme museli jít oproti původnímu směru ještě více vlevo. Střídavě lezeme současně a těžší úseky odjištujeme. Na hřeben ve výšce 5.800m jsme dorazili kolem třetí hodiny odpolední. Tady nás ještě čekalo přelézání skalních věží a věžiček, až do místa plánovaného bivaku. Opravdu nádherné skalní lezení v kvalitní žule tak za 3+ UIAA. Za hodinku jsme na místě.

 

V orlím hnízdě

Takový název dostal okamžitě náš bivak. Nádherné místo a fantastické výhledy. Bohužel však ne do východní stěny, která byla celá zahalená v mracích. V noci přichází celkem intenzivní bouřka, která přinese i několik centimetrů čerstvého sněhu, což nám ráno vykouzlí nádherou podívanou, ale zároveň trochu komplikuje pohyb po zasněžené skále.

Probouzíme se do nádherného dne. Východní stěnu máme z našeho bivaku jako na dlani. Její strmost mě ale celkem překvapuje a vyvádí z obvyklého klidu. Tak tohle jsem opravdu nečekal!!!

Nejlepším lékem na náhlou kocovinu je jen samotné lezení. Po krátkém slanění následuje dlouhý traverz pod samotou stěnu.

 

A začíná opravdové lezení

První dvě délky jsou čistě sněhovoledovou záležitostí, které později oklasifikujeme za 4+ ledové klasifikace. Po kraťoučké snadné délce následuje asi nejmorálovější délka v rozlámané skále. Nezajistitelná koutová police, která přechází v plotnu, pokrytou slabou vrstvou ledu. Chvílemi si připadám, že pouštím draka. Lano volně plápolá v prostoru, bez jakéhokoliv postupového jištění. Ještě pár nepříjemných kroků a Mára konečně zatlouká první skobu. Huf!!

Teď přichází mixová pasáž. Tahle dýlka je za M5. A za odvahu si to určitě zaslouží. Následují další dvě délky opět za M5 a dochází i na mírně převislé lezení. Pak se terén trochu pokládá. Lezení tak M3. Předposlední délka je asi nejtěžší v celé stěně a udává mixovou klasu celé cestě. Dáváme ji za M6. Poslední délku tvoří kvůli nedostatku sněhu hladký komín za M4 a následný dolez tak za M3.

Po lehkém hřebínku docházíme na absolutní vrchol. Je pozdě a tak se zdržíme jen pár chvilek. Na východě se nám na pár chvil ukáže i majestátní Mt. Everest. Zdánlivě až hluboko pod námi. Párádní pocit!

 

Spouštíme se dolů

Po starých fixech na malé plato, kde rychle stavíme provizorní tábor.

Ráno se vyvedlo v parádních barvách. Scenérie jsou fantastické. Máme i trochu štěstí, protože ani jeden neznáme sestup. Směr je sice jasný, ale v mlze bysme ho jen stěží hledali. Na ledem pokrytých skalách se přidržíme fixů z krouceného lana a už jsme dole na ledovci.

Za chvíli sundáváme mačky a scházime přes Khumbuche Himal až do vesnice Theso. Následuje Namche – Lukla – Kathmandu – Dubaj – kancelář na Měsíční věži 🙂

Háček

 


Nechte nám tady email a dostávejte lezecké tipy do schránky

[mc4wp_form id=“1225″]