Pravda nebo fikce? Co se říká o ferratových setech

Po ocelových lanech zajištěných cest se šíří spousta informací. A jak už to tak mezi lidmi chodí, některé jsou mírně přikrášlené, jiné úplně mimo mísu a jen několik málo z nich je postaveno na faktických základech.

Někdy jsou tyhle ferratové zavlasypřitažené informace neškodné. Jen takové hloupůstky, které je potřeba uvést na pravou míru. Ale pak se vypráví i závažnější věci, které už mohou mít fatální následky. Přece jen tam nahoře ve stěně uděláte chybu jenom jednou. Většinou.

Destičkový set si po pádu opravím

No jasně! Prostě protáhnete brzdící lano destičkou zpět do výchozí polohy a můžete dál fungovat. Až do smrti… Která s tímhle přístupem zřejmě přijde zanedlouho.

Tak ne!

Ferratový set s destičkovým tlumičem se po aktivaci opravit nedá. Úplně stejně jako set s páracím tlumičem. Oba musíte po pádu vyřadit. Brzdící lano se totiž při prokluzu destičkou buďto spálí nebo se z něj dokonce strhne kus opletu. Takže na tento potrhlý argument pro ferratový set s destičkovým tlumičem pádu zapomeňte. Neušetříte.

Když si odsednu, set se vypáře

Ale kdeže! Až vám zase jednou v Déčkovém úseku vypoví ruce službu, vůbec se neostýchejte do ferratového setu posadit a chvilku si v něm pohověte.

Aby se tlumič aktivoval, je zapotřebí daleko větší energie, než vzniká při pouhém odsednutí.

Ostatně většina ferratových setů je konstruována právě tak, abyste mezi jejich dvě ramena – přímo na tlumič – přidali karabinu a používali ji k odsednutí. Mimo jiné si použitím karabiny zkrátíte vzdálenost od ocelového lana a následný návrat k lezení bude příjemnější, než po odsednutí přímo do dlouhých chapadel ferratového setu.

A čistě pro představu – aby se tlumič aktivoval, musíte spadnou z výšky alespoň jednoho až dvou metrů – natvrdo do kotvícího kolíku.

Je dobré mít s sebou náhradní set

Tohle není úplně odsouzeníhodná myšlenka. Nicméně malou polemiku si zaslouží. Nejvíce pádů mají na svědomí těžké Déčkové a Ečkové pasáže. A teď si představte si, jak tyhle úseky vypadají. Kolmá až převislá skála, pod vámi trčí ze stěny kolíky a kramle. Au! Jenom představa, že se o tohle při pádu domlátíte, bolí jako čert. A zapřemýšlejte taky, co takhle tvrdý pád udělá s vaší psychikou. Veškerá kuráž bude ta tam. Strach se stane silnějším než vy a v nohách se vám spustí nekontrolovatelný šicí stroj.

Myslíte, že budete schopni vytáhnout z batohu nový tlumič a lézt dál? Možná se spíš budete dožadovat, aby vás vaši parťáci spustili zpět na pevnou zem. Nebo vyzkoušíte, jestli pojištění Alpenverein opravdu funguje tak dobře, jak se povídá.

A ještě jedna věc: ferratový set se při pádu většinou nevypáře úplně. Spíš tak z poloviny. Musel by to být hóóódně dlouhý pád, aby se tlumič vypáral celý. Takže s ním pořád můžete nouzově dolézt. Když na to budete mít.

Karabiny musím cvakat proti sobě

Je to pravda, ale i není. Tahle poučka platí jen pro karabiny s pružinkovou pojistkou zámku. Při jejich konstrukci může nastat situace, kdy se karabina nevhodně opře o ocelové lano a sama se otevře. Pravděpodobnost je to sice velmi, ale opravdu velmi malá. Nicméně co kdyby. Cvaknutí do ocelového lana zámky proti sobě je v případě pružinkových karabin jistota.

Dnes už ale převládají dlaňové karabiny, které se v žádném případě samovolně otevřít nemohou.

Jejich konstrukce to zkrátka nedovoluje. Proto je bez obav cvakejte do lana obě stejně. Je to bezbečné. A při lezení taky mnohem komfortnější a rychlejší.

Padám do měkkého

Tak to ani náhodou! A nezkoušejte to. Ferratový set funguje podobně jako airbag v autě – jen minimalizuje škody. Pády na ferratách nejsou ani zdaleka taková pohoda jako pády do dynamického lezeckého lana, do kterého můžete odskakovat třeba do aleluja.

Tlumič ferratového setu má za úkol pouze snížit rázovou sílu, a to na hodnoty přijatené jak pro materiál, tak pro vaše tělo. Zjednodušeně na takovou míru, abyste pád přežili.

Stačí cvaknutá jedna karabina

Nestačí. Při lezení musíte mít na ocelovém laně vždy obě dvě karabiny. Protože rázová síla, která na ně při pádu působí, je obrovská. A je docela možné, že při velkém pádu dojde k destrukci karabiny, která na pevný kotvící kolík dopadne jako první. V takovém případě druhá karabina pohltí zbytkovou energii a vy zůstanete naživu.

Když polezete jen s jednou karabinou na laně, riskujete život.

S jednou karabinou na ocelovém laně se lezlo kdysi. Když se používaly ferratové sety tvaru V. Jeden kus lana procházel brzdící destičkou a každý jeho konec byl opatřen karabinou, která se cvakala do ocelového jištění. Logicky, aby tlumič pádu fungoval, musela být zacvaknutá vždy jen jedna karabina. Ale to už je hóóódně dávno a takové sety se nevyrábí.

Dnes se používají ferratové sety tvaru Y, kdy jsou obě ramena setu spojená ještě před tlumičem do jednoho pramene a ten pak prochází tlumičem. Takže do ocelového lana patří obě karabiny!

Set s úvazkem se spojují karabinou

Ne, ne a ne! Kdykoliv můžete karabinu z jistícího řetězce vynechat, tak to udělejte. Prosím. Je to jen další mechanická věc, která může selhat. Pro spojení s úvazkem – ať už sedacím nebo kombinovaným – používejte vždy jen a pouze liščí smyčku. Je to jednoduché, elegantní a hlavně maximálně bezpečné.

Ostatně proto je oko vycházející z tlumiče tak velké. Kdyby bylo určené pro karabinu, dělali by ho výrobci minimálně třetinové.

Ferraty se vyvíjejí stejně jako všechno na tomhle světě. Co platilo před 10 lety, je dnes dost možná už úplně mimo. Všechno směřuje vstříc větší bezpečnosti a uživatelské přívětivosti. Tak se k tomu neotáčejte zády a lezte bezpečně!


Víte, že…

… Existuje set kombinující párací a destičkový tlumič?

Jmenuje se TOP SHELL SLIDERjeden z nejmenších tlumičů na trhu. Padat nikomu nepřejeme. Ale kdyby k tomu došlo, patentovaná konstrukce se postará, abyste nedostali ránu jak z děla. Brzdění bude pozvolné a rázová síla nízká.

Nebo si přečtěte recenzi Světa outdooru