Piz Roseg – Diamant ve stínu Piz Berniny

Piz Roseg (3 937 m) je samostatný vrchol v oblasti Piz Berniny, konkrétně na konci údolí Val Roseg. Výchozím bodem je městečko Pontresina, nedaleko lyžařského střediska St. Moritz. Odtud musíte již pěšky nebo s použitím koňského povozu k hotýlku a restauraci Roseg Gletscher. Zde je již možné poprvé spatřit impozantní sněhový hřeben vedoucí k vrcholu Schneekuppe (3 920 m), která je vlastně předvrcholem hlavního vrcholu. Zdolaná byla již roku 1863, tedy tři roky před prvním výstupem na hlavní vrchol, který leží o něco dále směrem k jihu a odsud zůstává zakrytý.

Po malém občerstvení většina zájemců o vrchol Piz Roseg pokračuje na chatu Coaz, odkud se nastupuje na nejjednodušší trasu vedoucí k vrcholu a to na severozápadní hřeben. Kdo si stejně jako my, vybere severní hřeben, (tzv. Eselgrat) pokračuje obyčejně na chatu Tschierva (2 585 m). Tedy stejný výchozí bod, jako při výstupu na jedinou čtyřtisícovku oblasti Piz Berninu, přes známý Biancograt. Z důvodu velké oblíbenosti této túry bývá chata velmi často plně obsazená. Proto je dobré ji včas zarezervovat. Drtivá většina ubytovaných však brzy ráno vyráží směr Piz Bernina.

V letošní sezoně je kapacita chaty snížena na 60 procent a tak jsme byli nuceni přespat o celých 600 výškových metrů níže v luxusním lágru při hotýlku Roseg Gletcher. V hotýlku již dlouhá léta pracuje kamarád a skvělý skialpinista, cyklista, běžec a horolezec Martin Bartoň (aka Větroplach). Skvělé tipy na zimní i letní túry naleznete právě na jeho webu www.vetroplachmagazin.sk.

Ráno budíček ve 3:30 a po čtvrté hodině ranní vyrážíme k chatě Chamanna da Tschierva, kde jsme asi za hodinku dvacet. Po krátké pauze lehce stoupáme a pak scházíme k jihu na ledovec Tschierva. Mačky prozatím nejsou potřeba, ledovec je plochý a obnažený, trhliny jsou dobře viditelné. Traverzujeme ke skalám, kde nás vedou mužíci pod Piz Umur. Tady se opět dostáváme na stejnojmenný ledovec. Nasazujeme stoupací železa a navazujeme se na lano. Dále pokračujeme směrem k jihu až do výšky cca 3 200 metrů. Tady se cesta stáčí k západu pod severní stěnu Piz Roseg. Výstup nám začíná ztěžovat asi 40 centimetrů čerstvě napadlého sněhu. Stáčíme se k severu k dobře viditelnému sedélku, kde začíná La Crasta. Skalní hřeben, německy pojmenovaný jako Eselgrat. Zkracujeme lano, začínáme lézt.

Ne příliš obtížné lezení po skále je orientačně nenáročné a dobře vyborhákované. Ve výšce cca 3 500 metrů se dostáváme na ledovec a pokračujeme směrem na jihozápad až k pravému hřebenu, který vede na vrchol Schneekuppe. Je teprve poledne, ale přesto tady končíme, protože počasí se dle předpovědi kazí. Začíná sněžit a viditelnost je na nule. K hlavnímu vrcholu je to již kousek, ale nedokážu už dobře odhadnout cestu na hraně převějí a severní stěny. Při sestupu stejnou trasou musím dokonce použit GPS, protože není nic vidět a naše stopy jsou již dávno zaváté. Sestup Eselgratem vede malinko jinak a musí se 4 x 25 metrů slanit přímo na ledovec. Takže 50 metrové lano je nutností. Po ledovci už obloukem sestupujeme po našich stopách pod Piz Umur a snadno na chatu Tschierva.

Další dny pak ještě vystupujeme na Piz Berninu a Piz Palu. Oproti těmto vrcholům ale ne příliš frekventovaný výstup na Piz Roseg mohu jen a jen doporučit!

Zdeněk Hák