Pavel Žofka: Test skialpového sedáku TAMI

Mezi letošní novinky mezi horolezeckými úvazky patří sedák Tami, italského výrobce Climbing Technology, který je určen pro skialpinismus, ledovcovou turistiku a zimní pohyb v horách, prostě všude tam, kde se v zimě potřebujete zajistit či být vybaveni horolezeckou technikou.

 

Jaký je rozdíl mezi klasickým a skialpovým sedákem?

Ten, že nohavičky se dají z úvazu odepnout pomocí rychlopřezek. Tak, abyste bez problému oblékli úvazek přes široké skialpové či turistické boty nebo dokonce mačky. A nemuseli se u toho složitě ohýbat či zvedat nohy. Prostě to obepnete okolo pasu a zacvaknete nohavičky.

Sedák je skladný, dodávaný v ultralehkém pytlíku, pomocí kterého si můžete úvazek ještě více stáhnout a zmenšit jeho objem. Nebo si k němu přidat další věci z ledovcové výbavy.

 

„Oka jsou dost velká, takže nacvaknutí karabin s materiálem v rukavicích nedělá na hrubé vrstvě oblečení problém.“

 

V pase se sedák stahuje pomocí jednodílné klasické spony (jedním směrem provléct a utáhnout a druhým směrem zpět pro zajištění proti uvolnění), která je pro lepší přehlednost barevně odlišena (zelená barva). Pásový popruh je z prodyšného materiálu a olemován pro zpevnění tvaru. Celý popruh je tvarován na boky, je to příjemnější varianta oproti pásu o stejné šířce u sedáků jiných značek.  Na popruhu jsou našité dvě pevnostní oka na materiál. Tyto oka pěkně drží tvar a jsou dost velká, takže nacvaknutí karabin s materiálem v rukavicích nedělá na hrubé vrstvě oblečení problém. Dále jsou na pase dvě oka na navlečení tvrdé plastové karabiny, která se nejčastěji používá na ledovcové šrouby či cepín. Taky parádní vychytávka.

 

„Stačí jen uchopit a trhnout za černou gumovou úchytku a nohavičky jsou odepnuty.“

 

Nohavičky můžete kompletně odepnout pomocí plastových rychlospon – jedné vzadu a vepředu po jedné na každé noze. Obvod nohaviček je nastavitelný pro různou šíři stehen přímo na sponách. Velice příjemné je, že nemusíte přední spony při otevření mačkat prsty, což se blbě dělá např. v tlustých rukavicích, ale stačí jen uchopit a trhnout za černou gumovou úchytku a nohavičky jsou odepnuty.

 

Spojovací oko pro navázání na lano je barevně odlišené (zelená barva), což zpřehledňuje místo pro navázání na lano či pro zacvaknutí do karabiny. Na sedací úvaz se taky můžete navázat klasickým způsobem za nohavičky a pásový popruh, tyto místa jsou vyztužené a zpevněné proti prodření černou ochrannou smycí.

 

„Pohodlné bylo i sezení ve štandu…“

 

Celkově na mne působí úvaz velice dobře, příjemně sedí na těle a je dobře skladný. Na první pohled je pečlivě ušitý, což navozuje pocit důvěry. Na visačce je napsáno Made in Europe. Úvaz jsem osobně zkoušel na skialpových túrách, kde jsem byl spokojený s rychlým upnutím na tělo i následným sundáním. Pohodlné bylo i sezení ve štandu, kdy jsem měl nohy opřené normálně na zemi. Sezení přímo ve visu jsem nezkoušel, ale tady bych taky neviděl žádný problém. Znovu bych ocenil barevné odlišení navazovacího oka a spony úvazu, zpřehledňuje práci se zajištěním sama sebe. Svou stavbou se hodí nejen na skialpové a ledovcové túry, ale je možno ho použít i pro klasický alpinismus a horolezectví.

Na vývoji sedáku se podílela naše „CT kočka“ Tamara Lunger

 

Klady:

  • Kvalitní zpracování.
  • Prodyšné polstrované popruhy.
  • Barevné odlišení navazovacího oka a spony.
  • Zvýšená ochrana proti prodření v místě navazování.
  • Odepnutí nohaviček bez mačkání spon prsty.

Zápory:

  • Přezka vzadu na nohavičkách.
  • Chybí jiná barevná verze (dámská).

Technické údaje:

Hmotnost: 185 g (velikost XS-M)
Barevné varianty: zeleno-modrá
Dostupné velikosti: 1 – XS-M, 2 – L-XL
Obvod pasu: 1 – 70-90 cm, 2 – 80-100 cm
Obvod nohavičky: 1 – 50-65 cm, 2 – 55-70 cm
Doporučená cena: 1.600 Kč

Certifikace: EN 12277:2015 CE

 

Pořiďte si sedák TAMI >>

…ať ho stihnete potahat na skialpech ještě letos 🙂