3 otázky na tělo pro Háčka

„Připrav tři otázky pro Háčka, už na ně čeká!“ No vida, konečně se na ty naše blbootázky někdo těší. Takže tady máme Háčka, kterej jezdí do hor, protože musí. A když už tam je, tak alespoň udělá prvovýstup na osmitisícovku, vyběhne sólo nějakou severku a v prašanu se vznáší tak, že na něj zíráte s otevřenou pusou. Na to, že to hor jezdí z nutnosti, dobrý… 🙂

 

Otázka první

Četli jsme rozhovor na eMontaně, kde říkáš, že tě Tomáš “Galas” Galásek před odletem na Gasherbrum označil jako další potenciální Márovu mrtvolu. Všichni víme, že parťáků tam Mára vystřídal opravdu dost. Jak ses v téhle pozici potenciální mrtvoly cítil?

Tak já se rozhodně jako nějaká mrtvola necítil. To možná až při sestupu z vrcholu. 🙂 Je ale pravdou, že pár lidí se mě opatrně ptalo, jestli vím do čeho jdu. Byl jsem ale přesvědčený, že to vylezeme a že to dobře dopadne. Navíc jsem byl hodně natěšený a pozitivně namotivovaný a byl ochotný pro tento projekt leccos obětovat. Letos když mě Mára oslovil, abych s ním odjel na Nanga Parbat, tak jsem tento pocit tak úplně neměl. Proto jsem dal přednost jiným projektům a hlavně práci. Bez lezení to tak ale tak úplně nebude. Za týden odjíždíme spolu s Márou do Nepálu na šestitisícovku Kyazo Ri. Cílem bude rozdělaný projekt Máry a Smola z loňského roku.

 

 

Otázka druhá

Furt lítáš někde po horách. Lezeš a lyžuješ s klienty, ve volném čase se věnuješ těm svým rychlovýstupům a k tomu poslední roky mizíš na několik týdnů na expedici. Přitom seš táta dvou kluků. Takže, jaký jsi táta?

Tak to by ses musel zeptat mých dětí 🙂 Určitě je ale pravdou, že s nimi netrávím tolik volného času, kolik bych si sám představoval. Oba kluci jsou ale moc šikovní, dělají mi velkou radost. Navíc mladší Robinek je zapálenej do lezení a ve dvou a půl letech už leze dvojky na písku a krásně lyžuje. K tomu zná z knížek všechny věže Jizerských hor. I na písku je zběhlej a jeho největším idolem je Petr “Špek” Slanina 🙂 Matýskův vzor bude spíš nějakej milionář 🙂

 

 

Otázka třetí

S klienty strávíš na horách asi docela dost času. Nemáš jich někdy plný zuby? A míváš stavy, že na ty lyže nebo hory jdeš, ne protože chceš, ale protože prostě musíš?

Já vlastně do hor jezdím z 90 %, že musím. Kdyby to nebyla moje práce, vyjel bych tak dvakrát, až třikrát do roka. Veškerý moje lezení by se odehrávalo tady na písku. Každej, kdo mě zná, tak ví, jak moc se mi na nějaký delší trip nechce. Mám prostě pocit, že mi tady na písku všechno uteče. Nicméně práce horského vůdce mě baví a napňuje. Když ale začnu mít pocit, že mají mí hosté stupidní otázky, začne mi vadit jejich tempo, začínám mrznout a uvnitř jsem nevrlý, je dobré si od vodění na čas odpočinout. Klient si tě neplatí, aby šel se zpruzelým gajdem, který tě stále někam žene a je nepříjemnej. Musí to bejt především zábava a to jak pro mě, tak pro hosta. Navíc je dobré tuto profesi prokládat i jinou prací, jinak se z toho stane nudná rutina.

 

 

Najměte si Háčka jako guida a nudit se na horách nebudete. Tady je jeho profil a kontakt na webu asociace horských vůdců.

 


Nechte nám tady email a dostávejte lezecké tipy do schránky

[mc4wp_form id=“1225″]