Opravdu potřebujete tohle jistítko?

Opravdu je zrovna tahle věcička vhodná na vícedélku? A není to jen další krám, který někdo vymyslel, aby na vás vydělal? Pořád nějaké novoty. Dřív se horolezci jistili na konopném laně přes tělo a taky žili. I když často jen do prvního pádu.

Tak, tak. Kdo někdy zkoušel jistit svého parťáka přes tělo, poznal, jak to bolí. A přitom nefunguje. Rozhodně ne nijak extra. O zastavení (nebo spíš zbrždění?) pádu se stará jen tření lana přes záda a rameno jističe. Což má za následek úplně minimální účinnost – ve srovnání s dnešním kyblíkem, ve kterém se lano „láme“ v půlcentimetrovém rádiusu.

Takže jištění přes tělo na sedmičkách raději nezkoušejte. Jinak si hned poté dáte stodvanáctku.

A teď pojďme probrat ta „správná“, správná a nejsprávnější jistítka.

Poloviční lodní uzel

Řečený půlloďák. Geniální vynález. A přitom se jedná jen o šikovně provlečené lano skrz HMS karabinu. Tím se vytváří tření dostatečné na to, abyste pád lezce zastavili jednou rukou. 

S půlloďákem zajistíte prvolezce i druholezce. Povolování lana prvolezci sice není tak hladké jako s kyblíkem, nicméně na dobírání druholezce na štandu se hodí skvěle. A dokonce na něm i slaníte. Nebo si pomůžete ve spoustě dalších situací – včetně těch krizových.

Vlastně je to uzel, který by měl umět každý horolezec. Vždyť k jištění i slaňování vám stačí jen jedna jediná HMS karabina. Takže při nedostatku materiálu nebo ztrátě jistítka se půlloďák stane vaší jedinou možnou cestou do bezpečí.

Doporučujeme, naučte se ho.

Kam

Klasické cesty
Vícedélky

Pro

Ty, co už ovládají jiné jistítko

Slaňovací osma

Ta patří do kategorie těch „správných“ jistítek. Správných v uvozovkách, protože jako jistítko nikdy nebyla zamýšlena. Něco v tom smyslu se nám snaží napovědět už první slovo jejího názvu – slaňovací.

Nicméně při jištění se používá. Dost často. A nebudeme si hrát na neviňátka, co s ní nikdy nejistili. Jistili.

Ale taky víme, že brzdné síly slaňovací osmy jsou hodně hodně nízké. A v kombinaci s dnešními tenkými lany není jištění s ní obzvlášť bezpečná záležitost. Při jištění top-rope, kde nechytáte žádné velké pády, ještě OK. Ale na svého parťáka prvolezce buďte hodní a poohlédněte se raději po jiném jistítku. A druholezce na štandu s osmou ani dobírat nezkoušejte. V takovém případě je brzdný účinek nula nula nic.

Kam

Jištění top-rope
Slaňování

Pro

Jen zkušené

Kyblík

Pro přesnost – když se tahle vydáte na nákup do legendárního Sport  Schuster v Mnichově a řeknete si o „die Eimer“, dostanete ještě hadru a půjdete vytírat podlahu. Kýbl či kyblík je ryze české označení. V zahraničí se tomuhle typu jistítka říká „Tube“ – trubice.

Což on kyblík jakousi trubicí v podstatě je. S otvorem (jedním nebo dvěma), kterým prochází lano od lezce, obtáčí se kolem karabiny a stejným otvorem v kyblíku zase vychází ven do vašich rukou. Jednoduché a funkční.

Existují různé tvary kyblíků a některé mají i profilování vodícího žlábku. Reálná odlišnost pak vězí ve větší nebo menší brzdné síle.

Kyblík je fajn na umělé stěny a sportovní skály, kde lezec nahoře procvakne vratný bod a jako jistič ho zase spustíte dolů. Nehodí se ale pro jištění druholezce na štandu. Jako jde to. Ale tak krkolomně, že bychom vám to snad raději ani nedoporučovali zkoušet.

Kam

Umělé stěny
Sportovní cesty s horním vratným bodem

Pro

Začátečníky
Pokročilé lezce

Univerzální kyblík

Tahle hračka funguje na stejném principu jako klasický kyblík. Jen s ním navíc zvládnete zajistit druholezce, přičemž vám v tom dokonce pomůže samoblokovací funkce.

Oproti jednoduchému kyblíkům maji tihle univerzálové totiž oko pro připevnění do štandu. Tím pádem máte kyblík v poloze, kdy se při pádu vašeho parťáka napne pramen lana, na kterém visí a přitlačí druhý konec lana na jistítko. Takže se lano ani nehne, dokud ho lezec sám nenadlehčí. Vy v ruce necítíte žádný tah a můžete na štandu pohodlně viset.

Jen právě ona samoblokovací funkce je trochu na obtíž, když potřebujete spustit párťáka zpátky na zem. Do malého oka na druhé straně jistítka musíte vložit karabinu, silou zapáčit a lano odblokovat. To jde s BE UPem. U jiných typů ale možná budete nuceni sestrojit malý kladkostroj a to už vyžaduje zkušenosti. Přičemž lano musíte mít založené v centrálním oku sedáku do půlloďáku a pomalu ho povolovat.

Takže když lezete se svým děvčetem nebo slabším parťákem jednodélkovou cestu, která je na hranici jejich sil, zajistěte je raději půlloďákem. Spuštění je pak raz dva.

Kam

Umělé stěny
Sportovní cesty
Klasické cesty
Vícedélky
Zimní lezení

Pro

Všechny

Poloautomatické jistítko

Jenom polo, bohužel. Zcela automatická jistítka neexistují. A asi by si to žádný výrobce lezeckého materiálu nevzal na triko říct, že jeho výrobek jistí úplně automaticky. Vždycky je potřeba, abyste jednou rukou neustále svírali lano. Je to jenom technika. A tam na druhém konci lana živý člověk.

Nicméně je to velká úleva, když váš parták už hodinu nacvičuje jeden krok a imrvere vám v tom sedí – nemusíte lano křečovitě svírat. Poloautomatické jistítko to udělá za vás.

Většina poloautomatů, jako CLICK UP, jsou ovšem uzpůsobené jen na jeden pramen lana. Takže se hodí hlavně na umělé stěny a sportovní cesty. Druholezce nezajistíte a ani slanit se s ním nedá. I když nedá… Dá, ale je to vyšší dívčí.

Kam

Umělé stěny
Sportovní cesty s horním vratným bodem

Pro

Začátečníky
Sportovní lezce
Děti

Horské poloautomatické jistítko

Dvě lana ovšem pojme třeba ALPINE UP, který je stavěný hlavně pro vícedélkové lezení. Takže pak můžete ve stěně a s dvěma lany jistit se samoblokovací funkcí nejen druholezce, ale taky prvolezce. A při slaňování zpět do údolí se nemusíte motat s prusíky – i v tomto případě funguje samoblokovací funkce.

Kam

Klasické cesty
Vícedélkové lezení
Zimní lezení

Pro

Zkušené lezce

Jedno jistítko na všechno?

Můžete takové mít. Pokud nebušíte sportovky, kde strávíte hodiny v jedné cestě, pořiďte si univerzální kyblík – BE UP nebo jemu podobný. Při dlouhém sezení prvolezce by vám asi zdřevěněla ruka. Ale pokud víc lezete, než sedíte, bude to dobrá volba pro všechny druhy aktivit. 

A nebo třeba zjistíte, že na sportovkách vám nejvíc vyhovuje CLICK UP, do stěny si vezmete BE UP a na tradičně odjištěné skále si hodíte štand o strom a parťáka zajistíte půlloďákem. Každému podle jeho gusta. Hlavně abyste uměli své jistítko ovládat a věděli, v jaké situaci co použít.