Boj s odsedávkou

Pod skálou stojí deset lezců s odsedávací smyčkou na sedáku a každý ji má navázanou jinak. Hádejte, kdo z nich to má správně? Těžko říct, co? Na jištění, slaňování a pomalu i zavazování tkaniček je vypracovaná podrobná metodika, ale jak si správně navázat odsedávku, o tom se moc nemluví. Tak my do toho hrábnem.

 

Co se používá jako odsedávka

Pestrá směsice samodomo výrobků od zbytků starého lana, přes repky všech průměrů až po ploché smyce. Sešité i otevřené. Jediné správné řešení je sešitá plochá smyce. Dyneema nebo polyamid. To je fuk. Hlavně aby byla plochá a sešitá.

Jistě, když mám doma kus starého lana, co si budu kupovat novou smyci za dvěstěpade. Na obou koncích umotám osmičkový uzel, jeden provážu sedákem, do druhého cvaknu karabinu. Špatně.

Ale fajn, tohle má pravděpodobně ještě celkem obstojnou nosnost. Ovšem nadvojito provázná šestimilimetrová repka, spojená dohromady protisměrnou očkovou spojkou, to už je moc. Moc málo. Nosnost 8 kN, při obvodovém zatížení s uzlem 12 kN. Obojí výrazně zaostává za minimální normou 22 kN pro šité ploché smyce. A mimochodem, slyšeli jste už někdy o tom, že každý uzel snižuje pevnost lana nebo smyčky? Zhruba o 50 %. To jen tak pro úplnost.

Ten samý případ pak je otevřená plochá smyce spojená do obvodu protisměrným uzlem. Normovaná nosnost takové smyce 15 kN a navíc ten uzel. Ne, ne. To opravdu není vhodné řešení.

Jistě, léta se to takhle používalo. A žijete. Tak co proti tomu máme? Taky se léta jezdilo Trabantem, ve kterém by vás dnes sousedova X5 zvalchovala na placku.

Takže pro jistotu ještě jednou. Jako odsedku používejte pouze sešité ploché smyce nebo speciální odsedávky jako Multi Chain.

 

 

Propojení karabiny se smyčkou

Takže máte plochou smyčku. Gratulujeme. Teď jak ji propojit s karabinou. Taky v tomhle případě nezná lidská kreativita mezí. Bohužel při špatném propojení už se dostáváte do velkého rizika, kdy neopatrnou manipulaci karabina ze smyčky vyklouzne a… následky nedomýšlet. Nejsme černá kronika, takže si přečtěte Pita Schuberta – Nebezpečí a riziko na skále i ledu. Všechny tři díly. A možná už nikdy nevlezete na skály.

 

Prosté procvaknutí

Vůbec nejhorší variantou je prosté procvaknutí smyčky karabinou. Totálně špatné a nebezpečné spojení. Navíc při lezení smyčka neustále mení polohu a můžete s ní kdykoliv o cokoliv zachytit. A nevyřešíte to ani fixací smyčky v karabině pomocí gumičky. Riziko vycvaknutí smyčky zůstavá, pouze není tak vidět. Jakobyste si před nárazem do stromu zakryli oči. Pěkných pár vět k tomu najdete v článku na lezci.

 

Vůdcovský uzel

Trochu lepší. Ale ani uzlík není pevným spojením, které by zabránilo vyklouznutí smyčky ven z karabiny. Navíc ten uzel na smyčce, že jo. Snižuje pevnost. Takže ne.

 

Lodní uzel nebo liščí smyčka

Oba uzle se při zatížení dotáhnou. Takže spolehlivě zabrání vyklouznutí smyčky z karabiny. A ano, jsou to sice uzly, ale snižení nosnosti je v jejich případě minimální. Lodní uzel je vhodnější pro tenké dyneema smyčky. Při použítí široké polyamidové smyčky budete mít ale problém loďák do karabiny „vměstnat“, takže použijte spíše liščí smyčku.

 

 

Propojení karabiny se sedákem

A jde do tuhého. Jak propojit smyčku se sedákem? Protáhnout pouze navazovacím okem? Nebo okem nohaviček a bedráku zvlášť, jako když se navazujete? Tady bývá velký názorový rozpor. Ale držme se metodických materiálů, které poskytují sami výrobci. A ty mluví jasně. Odsedávka patří do hlavního navazovacího oka. Prostřednictvím liščí smyčky.

Proč ne do nohaviček a bederáku zvlášť? Protože se oka při odsednutí stáhnou k sobě a sedák nebude správně rozkládat zatížení. Pohyblivost nohaviček a bederáku vůči sobě má určitou, a nezanedbatelnou, funkci. A to nemluvíme o tom, že zkrácení vzdálenosti mezi nohavičkami a bederákem nenahrává ani pohodlí.

Argumentem proti bývá nosnost a opotřební navazovacího oka. Je to hloupost. Navazovací oko je předimenzované až až. Takže při odsednutí žádný problém. Ale pokud máte v úmyslu do odsedávky skákat, tak si radši uzavřete dobrou životní pojistku a nehledejte variace navázání odsedky.

 

Řešení, jak uspokojit oba tábory

Multi Chain od CéTéčka má navazování na sedák vymyšlené tak chytře, že smyčka prochází nohavičkami i bederákem a přitom neomezuje pohyblivost jednotlivých částí sedáku. Nově má navíc na druhém konci spolehlivou gumičku fixit, které brání vyklouznutí karabiny i bez lodního uzle. Šikovné, co?

 

Lezte bezpečně a dobře se bavte!

autor: Jan Navrátil

Nechte nám tady email a dostávejte lezecké tipy do schránky

[mc4wp_form id=“1225″]