Věčný problém navazování na lano

„Adepti na práci horského vůdce nacvičovali záchranu po pádu do trhliny. Jeden z frekventantů jako figurant srdnatě skočil do trhliny. Zlomky sekund poté, co zmizel kamarádům z očí, vylétl z trhliny prázdný konec lana s neporušeným vůdcovským uzlem a šroubovou karabinou! Frekventant zaměnil navazovací oko svého úvazu s pomocným materiálovým okem, které takový pád samozřejmě nemohlo vydržet.“

Takto popisuje Pit Schubert ve své knize Bezpečnost a riziko na skále a ledu jednu z mnoha horolezeckých nehod, jejichž příčinou bylo špatné navázání na lano.

 

Pozor, kam se navazujete

Navazujte se tedy pouze na to jediné místo sedacího úvazku, které je k tomu určeno. U valné většiny sedáků musíte provléknout lano podél centrálního oka – okem mezi nohavičkami a okem na bederním páse. Tedy dvěma body. Pouze u ferratových sedáků k navazování slouží jeden bod, a to samotné centrální oko orientované směrem vzhůru. Žádné jiné místo na sedáku není přípustné.

Takto NE

blog_navazovani_2

Správné navázání přes nohavičky a „bederák“

blog_navazovani_3

 

Zkontrolujte a dotáhněte

Znáte Lynn Hillovou? Mimojiné podnikla v 80. letech první volný přelez cesty The Nose na El Capitanu. A vidíte, i taková lezecká hvězda si vyzkoušela trvdý dopad poté, co neúplně uvázala navazovací uzel. Dolezla extrémní cestu obtížnosti IX, posadila se do lana a… spadla celých 20 metrů až k nástupu.

K navazování na lano vždy používejte osmičkový uzel

Tento uzel je jedním z nejbezpečnějších. Ze všech uzlů nejméně snižuje pevnost lana a po silném utažení se poměrně snadno rozvazuje. Píšeme poměrně, protože po tvrdém pádu do lana poznáte, že rozvázání osmičkového uzlu je taky pěkná robota.

Abyste neskočili jako Lynn Hill, proveďte před lezením tyto 3 kroky:

  1. Uzel řádně uložte tak, aby se jednotlivé prameny lana nekřížily.
  2. Pořádně uzel dotáhněte. Každý pramen proti každému.
  3. Za osmičkovým uzlem uvažte ještě pojistný uzlík.

blog_navazovani_1

Náš tip

Dejte si záležet na utažení uzlu. Čím více ho před lezením utáhnete, típ lépe se po odsednutí nebo pádu bude rozvazovat. Jinak se zařadíte mezi lezce, kteří po pádu zubama vztlekle rozkousávají nepovolitelný osmičkový uzel.

 

Navazování pomocí karabin

blog_navazovani_4Používá se hlavně při ledovcových túrách v lanovém družstvu nebo při lezení s horním jištěním, kdy se často střídají lezci (např. při lezeckých kurzech).

Jenže! Karabina je nejslabší článek jistícího řetězce. Zámek karabiny se může otevřít, lano vysmeknout a pád je nevyhnutelný. Na pojistný šroub šroubových karabin mnoho lezců často zapomíná a několik nehod dokazuje, že také karabiny se zámkem typu „twistlock“ se mohou samovolně otevřít.

Co s tím? Použijte karabinu se zámkem Triplex nebo zálohujte navazování pomocí dvou karabin s pojistkou, přičemž zámky směřují každý na jinou stranu. Samovolné otevření dvou karabin současně je prakticky vyloučené.

 

A ještě jeden tip na závěr. Před samotným lezením nezapomeňte na partnerskou kontrolu. „Na co že to?“ Jo tak o tom zase příště.

 

Lezte bezpečně a dobře se bavte,

Tým Climbing Technology

 


Mám zájem o další tipy a zajímavosti z vertikálního světa  [mc4wp_form id=“1225″]