Naštěstí ho ten kámen trefil jenom do ramene

Ne vždycky probíhá všechno podle plánu. Už, už se natahujete po posledních chytu pod vrcholem cesty a… najednou vám kus skály zůstane v ruce. Letíte vzduchem, ruka svírající vylomený kus skály povoluje a ten se teď řítí na jističe pod vámi. Zásah! A co bude s vámi? Udrží vás, i když je raněný?

Přesně tohle se stalo ve slovinské oblasti Črni Kal. Mirek Konečný to z bezprostřední blízkosti pozoroval a podělil se s námi o tento „zážitek“. Máš slovo Mirku:

 

Jistítko Alpine up jsem si koupil na základě osobní zkušenosti s nebezpečnou situací, ve které  klasický kyblík nebo osma nepomůže.

Na podzim 2013 jsme uspořádali lezeckou výpravu do Slovinska a mimo jiné navštívili  i cvičné skaly v Črni Kalu.

V jedné cestě, kterou jsem zrovna jistil, se dívám nahoru na spolulezce a slyším výkřik.

Periferně jsem zachytil pád jiného lezce ve vedlejší cestě, uskočení jeho jističe stranou, dva výkřiky a tupé „žuchnutí“.

Jistič se začal sesouvat k zemi, ale stále držel lano ve kterém se houpal jeho spadnuvší spolulezec. Bylo jasné, že jistič je zraněný a bez cizí pomoci se neobejde. A pomoc naštěstí (pro tentokrát!) na blízku byla.

blog_mirek konecny

Co se tedy stalo? Prvolezec vylomil, těsně pod štandem, kousek skály a při pádu jej upustil na svého jističe. Jistič měl opravdové štěstí, protože se díval nahoru a viděl jak na něj ten kámen letí. Stačil uskočit stranou a kámen ho naštěstí nezasáhl do hlavy (samozřejmě neměl přilbu!!), ale někam do oblasti ramene a zad.

Vzhledem k tomu, že jistil kyblíkem a svého spolulezce udržel do doby, než se k němu seběhli ostatní lezci a někdo z nich lano přebral, měli oba životní kliku. Pokud by se zrovna díval jinam a neuhnul hlavou před padajícím kamenem, pak by parťáka po dobu nezbytně nutnou neudržel a my bychom zřejmě byli svědky dvojitého neštěstí.

Ihned po návratu ze Slovinska jsem si na základě této zkušenosti koupil poloautomatické jistítko Alpine Up a svému parťákovi Click Up. S těmito jistítky mám jistotu, že i když například polezu s nováčkem, nebo můj jistič nebude zrovna bdělý, a nebo na něj omylem něco shodím, jistítko svou práci odvede.

A jestli ještě něco mohu vyzdvihnout, tak pohodlné vybírání expresek při slaňování. Pokud pustíš lano, okamžitě se zastavíš a můžeš použít obě ruce. Je to rychlé, efektivní a bezpečné.

Mirek Konečný

 

Bohužel, nehoda, kterou Mirek popisuje, není ojedinělá. Padající kameny jsou nejen na horách, ale i cvičných skalách, naprosto běžné. Navíc při dnešním „provozu“ v lezeckých oblastech je opravdu potřeba dbát na vaši bezpečnost.

Přečtěte si, jaké další výhody má používání poloautomatických jistítek Alpine Up nebo Click Up.

Alpine-Up-1 Click-Up_01

 

Lezte bezpečně a dobře se bavte,

Vaši CéTéčkáři


 

Mám zájem o další tipy a zajímavosti z vertikálního světa  [mc4wp_form id=“1225″]