Náš Ježíšek je horolezec. A váš?

Prostou úvahou vzato jsou vlastně všichni „nosiči“ vánočních dárků horolezci a dobrodruzi. Ježíšek šplhá na střechy paneláků a slaňuje byt po bytu dolů. Santa leze komínem a Děda Mráz si na těch svých saních užije taky docela adrenalin. Obzvlášť, chce-li vycestovat přes hranice.

Takže se není co divit, když někdo z nich pod stromeček občas utrousí nějakou tu horolezeckou hračičku.

Mají to v krvi. Jako ten váš dobrodruh.

Samozřejmě, že ty horodárečky nevyrábí sami. Nakupují je v předobjednávkách – stejně jako všichni ostatní. Takže jsme se podívali do archivu, jaké balíky jsme v létě posílali do Betléma, na severní pól a na… Sibiř? Ach, chudák Děda Mráz.

No a bylo tam pár hezkých kousků, co by se mohly pod vaším stromečkem vyjímat. Nicméně,j když to necháte jen na „nosičích dárků“, bude to loterie, co najdete. Raději si ten výběr pošéfujte sami.

Tady je celá vánoční předobjednávka Ježíška, Santy i Dědy Mráze.

Záchranář i pomocník

Až se váš drahý či drahá zase jednou vydá po ledovci na nějakou tu Xtisícovku, zkontrolujte mu kromě pojištění taky anděla strážného. Trhliny číhají na každém kroku a i jiné prekérky se mohou semlít. 

Tenhle anděl se jmenuje RollNlock. Je malý a pořád po ruce.

Pádu sice nezabrání, ale dokáže ho rychle vyřešit. Stačí ho založit na lano – ano i v rukavicích to jde – a pustit se do práce.

Kouzelný balíček

Mít v kapse jeden dva batohy se vždycky hodí. Moment… Cože? Batoh v kapse? No ano, ano. A nebojte, nepřehnali jsme to s vánočním punčem.

Tenhle Magic Pack vykouzlí batoh na cestu pod stěnu a během lezení se zase schová do malého balíčku na sedáku. Třeba. Nebo si ho taky můžete vzít na druhý konec světa – když cestujete jen s palubním zavazadlem. Na skútru se s ním po thajských silnicích prohání jedna radost. Až se za ním opice otáčejí.

Tři proužky pro skialpinistu

Ale né takové tři proužky, které vás teď napadly. Tyhle jsou trochu širší. I když ne o moc. Taky trochu pevnější. O dost pevnější. Aby se v nich dobře sedělo a na každý pád udržely každý pád. Který ale rozhodně nikomu nepřejeme.

Skialpový sedák Tami je takový subtilní parťák, který čeká v koutku batohu na svou příležitost. Na ledovec, ostrý sněhový hřeben, slanění do kuloáru.

A oblečete ho i s mačkami nebo lyžemi na nohou

Sada rychlého cvakání

V těžké cestě se to obzvlášť hodí. Bandasky natíkají, prsty povolují, ruce se potí. Kdo necvakne, letí. A ano, jasněže padání k lezení patří. Ale když to není potřeba. Když to jde cvaknout rychleji…

A my víme, že jde. Díky gumičce Fixit, která drží spodní karabinu expresky ve správné poloze. Cvaknete rychleji – protože karabina neuhne. A bude to bezpečnější – protože se nepřetočí do nevhodné polohy.

… nejen pod stromečkem

A přece se netočí!

Ale ano, Země se točí pořád. Neupalujte nás. Ale tahle HMSka v sedáku se netočí. Ani nemůže. Pružinka ji spolehlivě drží ve správné poloze. Takže při jištění nehrozí jiné zatížení, než podélné. Což by bylo nebezpečné samozřejmě.

Rolničky, rolničky…

… kdopak vám dal ta krásná samomazná kluzná ložiska? Dobře, sice úplně nezvoní a ducha Vánoc vám lépe vykouzlí purpura na plotně. Ale zase s nimi postavíte dětem lanovku, přetraverzujete nad propastí nebo si z hlubin vytáhnete něco krásného – třeba svoji lásku.

Chraňte ruce páně

Štěstí nenajdete na konci cesty. Ale sama cesta je štěstím. Nebo tak nějak se to říká. Každopádně my víme, že po cestě občas najdete taky hrubé ocelové lano, občas nějaký ten ostrý otřep a spoustu mozolů na rukou.

Pokud teda nemáte pořádné ferratové rukavice. Pak se večer u vína nemusíte stydět pohladit svou lásku něžně po tváři.

A dej CéTéčko štěstí tomu domu. Vašemu domu!