Mačky nejsou hračky

Mačky jsou pěkně ostrá horolezecká zbraň. Ať zvedne ruku, kdo si ještě neudělal mačkama díru do kalhot. Stačí si jednou mačkou přišlápnout druhou a přední hroty poletí vstříc vašemu kotníku. Takže není správného horolezce, který by neměl kalhoty děravé od maček.

A drsňáci mají od maček díry nejen v kalhotách, ale i v lýtkách. Ony jsou totiž fakt nebezpečné.

 

Proto dodržujte 3 základní pravidla:

 1. Správně si nastavte velikost maček a naučte se je upevnit na vaše boty.
 2. Při chůzi pokládejte nohy od sebe o malinko více, než jste zvyklí.
 3. Nevytáčejte chodidla do V jako kačer Donald, ale mějte je vodorovně vedle sebe.

 

Železo na boty patří od nepaměti

Všelijaká železa, usnadňující pohyb na ledu a firnu, si lidi na boty připevňovali už ve starověku. A v Číně se dokonce jakýsi prapředek maček objevil už ve 2. století př. n. l.. Říkají archeologové. Ale kdo ví, co našli.

Mnohem uchopitelnější jsou pro nás okované boty, které se používali v 18. a 19. století. Takové, ve kterých byly poprvé zdolány nejvyšší alpské vrcholy jako Mont Blanc nebo Materrhorn. Říkalo se jim Tricounis.

Mimochodem, v roce 1924 na Everestu došli George Mallory a Sandy Irvine v podobných botech až pod Second Step. Který se nachází v 8610 metrech nad mořem! Z dnešního pohledu šílentví. Navíc lezení v těhle botech nebyla žádná selanka. Pro každý krok vzhůru museli horolezci v ledu vysekat cepínem stup. To znamenalo stovky až tisíce stupů. Oproti těmhle borcům jsme všichni žabaři.

 

Mačky ze starých kolejí

V roce 1908 přišel jistý Oscar Eckenstein s prototypem maček pro celou plochu nohy. Šlo o velký skok kupředu a horolezci mohli zase posunout své hranice. A přestože se Ecksteinův výtvor podobal mačkám současným, měly ještě spoustu odlišností: pouze 8  hrotů, nedaly se nastavit podle velikosti boty a přivazovaly se k ní silnými koženými řemínky.

Ve dvacátých lezech si vzal Ecksteinovy mačky do parády jistý Laurent Grivel, přidal dva čelní hroty a rázem začaly padat i ty takzvané poslední alpské překážky – severní stěna Eigeru, Matterhornu, apod. Grivelova šikovnost vnesla do vývoje maček zásadní inovaci a v podstatě ustanovila vzezření maček, jaké známe dnes. A jen tak na okraj, Grivel vyráběl mačky ze starých kolejnic, které rozřezal,  znovu je rozžhavil a ručně vykoval. Vynalézevej pán.

 

Napružená západka a vyhazovači

Zbývalo jen popasovat se s nastavením, které ještě dlouhou dobu neexistovalo a pokud ano, tak zabralo několik hodin! To dnes funguje pomocí jednoduchého systému napružené západky. Takže velikost si nastavíte klidně i pod ledovcem. I když my doporučujeme věnovat tomu čas raději ještě doma. V klídku a teploučku. Nikdy nevíte, co se potentuje.

Posledním významným zlepšovákem se staly vložky proti nabalování sněhu. Dnes je známe spíše jako anti-boot nebo vyhazovače sněhu.

Tyhle vložky zabraňují vytváření sněhových bakulí pod mačkou, což pak způsobuje jejich naprostou neúčinnost a nebezpečí uklouznutí. V podstatě se jedná o kus gumy upěvněný zespod mačky, který při každém kroku zapruží a sníh odhodí. Někdy lépe teoreticky než prakticky. Mnohem spolehlivěji fungují takzvané pružné anti-booty, které na svých mačkách používá i CéTéčko.

 

A co tady máme dnes?

Nepřebernou nabídku. Jedny mačky už nám nestačí, takže v obchodech najdete:

 • 2 základní typy: lezecké a turistické.
 • 3 typy uchycení: řemínkové, automatické, poloautomatické.
 • A k tomu speciály jako třeba mačky skialpinistické.

Takže výběr by byl. Teď jak zvolit ty správné.

 

Záleží, kam s nimi „polezete“

Neexistují jedny mačky na všechno. V turistických strmý led nevylezete (nebo jen s velkými obtížemi) a v lezeckých se hroty do sněhové pokrývky  správně „nezakousknou“. A s ultralehkými skialpinistickými se stačí párkrát projít po skále a máte něco podobného jak Tricounis.

 

Turistické mačky

V těhle mačkách chodíte. Až na pár výjimek nelezete. Jejich rajónem jsou ploché ledovce, firnová pole a svahy do sklonu 40°. Mají 10 až 12 hrotů a takzvanou kloubovou konstrukci. To znamená, že přední a zadní část spojuje tenký ocelový nosník, který podporuje mírný ohyb podrážky. Díky tomu upnete turistické mačky v podstatě na jakékoliv boty. Samozřejmě ale na těch s tuhou podrážkou budou džet nejlépe.

 

Lezecké mačky

V těhle zbraních se lezou strmé ledopády, mixové terény a sněhové kuloáry. Přední hroty připomínají hrot cepínu a krásně je zakopnete i do tvrdého ledu. Samozřejmě k nim už nemůžete použít ledajaké boty, vyžadují především tuhou podrážku a především zářezy na patě a špičce pro pevné uchycení. Nebo třeba skialpové skelety.

 

Skialpinistické mačky

Sem patří většinou ultralehké modely, kde váha je vykoupena nízkou životností. Počítá se u nich jen s občasným použitím a pro nějaké mixové výstupy, kde se často přechází po skále nejsou stavěné. Pokud neslevíte na váze.

 

Boty a mačky musí ladit

Řemínkové

Základní typ maček, který upnete v podstatě ke každé botě. Aby ale mačky dobře držely a nevyzuly se vám uprostřed strmého firnového svahu, musíte vědět, jak je správě upevnit:

 1. Správně si nastavte velikost maček podle délky podrážky.
 2. Řemínek přetáhněte nejprve přes nárt a stáhněte nohu směrem dozadu.
 3. Pak teprve protáhněte řemínek špičkou, vraťte se zpět k patě a pořádně utáhněte.

Jo a nezapomeňte, že mačky jsou pravá a levá.

 

Poloautomatické, automatické

Tyhle dva typy vyžadují speciální boty, která mají drážku na patě, respektive na patě i špičce. Oba systémy mají rychloupínací páku na patě, která se zapře právě do oné drážky. Celý systém se pak opět zajistí řemínkem. Manipulace je velmi rychlá a investice do takových maček (a samozřejmě i bot) se vám vyplatí, pokud vyrážíte do hor a za lezením často.

 

Motanice s řemínkem

Ještě se sluší vysvětlit, jak správně provléknout řemínek kovovými očky, sloužícími k jeho utažení:

 1. Řemínek nejprve provlékněte oběma kovovými očky.
 2. Pak provlékněte řemínek zpět pouze spodním očkem.
 3. Pořádně utáhněte.

Tomu, co jste právě udělali se říka garda uzel. Jedním směrem drží díky vlastnímu sevření, druhým směrem ho snadno povolíte zatažením za gumový nebo textilní proužek.

Ostrý tip na závěr

Protože mačky nejsou žádné hračky, dávejte pozor nejenom při chůzi, ale i při transportu. Nikdy nenechávejte mačky volně se pochupovat na batohu. Spadnete vy nebo člověk za vámi a průšvih je na světě.

Mačky patří do batohu. A abyste si nepoškodili oblečení uvnitř, dodává většina výrobců k mačkám i odolný ochranný obal. Po túře jenom nezapomeňte mačky vyndat a vysušit. Jinak vám tam co? No přece zkorodují.

 

Lezte bezpečně a dobře se bavte!

Honza Navrátil

 

[mc4wp_form id=“1225″]