Lezecká dvojnásobilka aneb dva lepší než jeden

Ten Talián tu pusu prostě nezavře. Prý: „Já mám za tu horu zodpovědnost.“ A tak ho máme celou Marmoladu na krku. Ale tady ten mixovej sestup na mačkách s lyžema na zádech mu nějak nevoní. „Two axes are better than one, you agree?“ No jo, asi jo no. Aha, to jsem neměl říkat. „Veru, on mi sebral cepín!“ „Hey Makaróne, but none isn’t better than one!“

No tak slezli jsme to nakonec oba. Talián se dvěma cepíny, já s jedním, který mi poslal zpátky nahoru. Pěkně ztupený – jak se ho zuřivě snažil zarazit i do skály. Díky, kámo. A pak ten svůj po cestě dolů ztratil. Prej zodpovědný za tuhle horu…

Nic. Každopádně mě přivedl k zajímavé úvaze. Totiž, že v lezení vlastně často platí, že dva jsou lepší než jeden. A nejen lepší. Někdy je dvojnásobení pro bezpečnost nezbytné.

Dvě karabiny ve vratném bodu

Dolezete cestu, která končí řetězem s karabinou. Cvaknete a necháte se spustit. Stáhnete lano a jdete dál. Pokud ale chcete pokračovat ještě na rybu, je dobré přidat do řetězu jednu vlastní karabinu navíc. Nebo alespoň expresku. A tou samozřejmě procvaknout lano. Nikdy nevíte, kdy se vlivem otřesů pojistka povolí, zámek otevře a… víte co následuje.

Pokud v řetězu fixní karabina není, cvakněte tam dvě vlastní. Zámky proti sobě. Nebo případně dvě expresky. Taky zámky proti sobě. Zkrátka do vratného bodu při lezení na rybu vždycky dvě karabiny.

Dvě karabiny při navazování

Například do lanového družstva na ledovci. Nebo když lezete na skále ve třech a druhý se navazuje uprostřed lana. Nebo zkrátka kdykoliv, kdy místo navázání přímo uzlem používáte pro spojení sedáku a lana karabinu, tak vždycky dvě. A opět zámky proti sobě. Pokud nemáte karabiny s triplock pojistkou – v tom případě stačí jedna.

Dva konce lana

Nejhorší je, když má lano jenom jeden konec. Nebo když nemá ani jeden. To pak jenom hledíte do té zašmodrchané hromady na zemi a hledáte a hledáte… a on tam prostě není! Není! To si dneska asi nezalezete. Takže si vždycky kupujte lano se dvěma konci. Nebo si je oba alespoň přivažte do těch ok na plachtě. Budou se líp hledat.

Dvě oka sedáku

Do toho je potřeba vnést pořádek. Osmičkový uzel (případně dvojitý dračák) se navazuje do sedáku přes oko nohaviček a oko bederáku. Jedno i druhé. NE jedno nebo druhé! A NE jen do centrálního oka – byť tohle není smrtelná chyba, ale lano pak překáží například manipulaci s jistítkem. Prostě přes nohavičky i bederák současně.

Ale pozor. Karabina s jistítkem naopak patří jen do centrálního oka. Nikoliv do nohaviček a bederáku současně. Zkrátka je to přesně naopak než v případě lana. Proč? Protože je to nebezpečné a karabina se může dostat do nepříznivé polohy, ve které vám jistítko zatíží zámek a… to je jenom jeden nýtek.

Takhle ne, prosím

Dva jistící body na štandu

Všechno zálohovat. Kór pokud lezete po vlastním a na štandu trůní jen stará rezavá skoba. Nebo tam netrůní vůbec nic. Vlastně ani ten osazený nýt nemusí být úplně bezpečný. Kdo ví, jak dlouho tam je a jak dlouho uvnitř skály pracovala rez. Nebo jestli skála okolo není porušená erozí.

Takže na štandu vytvořte vždy alespoň dva jistící body, které propojíte smyčkou. To samé platí pro ledy – dva šrouby.

Dva způsoby jištění

Byste měli ovládat. Protože se nakrásně může stát, že vám ten vymazlený kyblík vyklouzne z ruky a ve vteřině zmizí kdesi v hlubinách. A co potom? Jak dojistíte parťáka? Jak slaníte dolů?

Tím nejuniverzálnějším druhým způsobem je půlloďák – půllodní uzel. S ním vyřešíte všechno. Zajistíte prvolezce i druholezce, slaníte ze stěny a vyřešíte kdejakou další krizovku.

Dvakrát kontrolovat

Všechno. A klidně i třikrát. To se neochodí. Dvakrát zkontrolujte svoji osmičku. Dvakrát zkontrolujte založení lana do jistítka. Dvakrát zkontrolujte zašroubovanou karabinu. Dvakrát zkontrolujte založený friend. Dvakrát si zkontrolujte, jestli máte v pytlíku maglajz. A dvakrát zkontrolujte, jestli jste si do batohu zabalili i sedák. No… stane se, co vám budu povídat.

No a poslední moudrá rada na závěr: LEZTE VE DVOU

I když na tom se s Alexem asi neshodneme. Ale možná je to o fous bezpečnější. Navzájem se vyhecujete. A podpoříte. Taky je u toho větší sranda. A lepší zážitek – když ho máte s kým sdílet (čímž nechci říct, že tím druhým má být telefon). No prostě dva lezci jsou lepší než jeden.

Tak lezte bezpečně a…

… ať pak po cimrmanovsku nežehráte: „Krát dva to mělo bejt!“