„Dober vole“ aneb komunikace mezi lezci

„Franto, slyšíš? Franto? Franto! Jsi tam?“ — „Ty vole, on snad dostal infarkt.“ — „Franto, lezeš nebo co?“ — „Jo, vždyť jdu! — „Tak řeknu, ne?“

Někdy je ta komunikace mezi lezci fakt zábavná. V uvozovkách. Protože čemu se jeden usmívá, druhý má pro jistotu po ruce telefon se 112 v pozoru. Na skalách se kolikrát stane, že jistič na lezce nevidí. Takže je potřeba mezi sebou neustále komunikovat. A to takovým stylem, aby bylo jasný, co kdo dělá a má udělat. Jde o život. Takže tady máte manuál, jak se mezi sebou jako lezci dorozumívat, aby se nic neposr…

 

CESTA VZHŮRU

Jsi ready začít lézt? Máš správně navázanou osmu, na sedáku dostatek presek, v pytlíku dost mága? OK. Tak mrkni na parťáka a zahlaš:

„LEZU!“

A nikam nelez.

Cože? A proč teda jako říkám, že lezu, když nelezu? Protože ještě počkáš na parťáka, jestli nečumí po ženských kolem, ale má správně založený jistítko a odpovídá ti:

„JISTÍM!“

Pak teprve můžeš vyrazit do stěny.

První expreska, druhá, třetí. Zdá se ti, že je lano nějak moc prověšený a při pádu by ses sakra proletěl? Houkni na parťáka, ať lano trochu napne:

„DOBER!“

Ajta krajta! Už tu pidi lištu neudržíš? Tak honem honem volej:

„TY VOLE, DOBER, DOBER!“

Vorazil sis? Ještě než se vrátíš do díla, zavel:

„LEZU!“

Čtvrtá preska. Ale parťák tě drží dost zkrátka na to, abys cvaknul jištění:

„POVOL!“

Tak už jsi nahoře? Pořádně se zajisti do kruhu, slaňáku nebo za strom a až si budeš sakra jistej, že nemůžeš spadnout, zavolej na parťáka pod stěnou:

„ZRUŠ!“

„Cožééé?“ ozývá se zdola.

„ZRUŠ, říkám!“

Správně. Když si není parťák pod stěnou jistej, co slyšel, raději se zeptá. Než aby zrušil tvoje jištění a ty ses přitom ještě v půlce stěny kopnul do kolena a místo „Zruš!“ jenom kleješ „Kuš!“ Jo, jo, raději všechno dvakrát.

Zpod stěny se už ozývá jen parťákovo:

„VOLNÉ!“

To jakože zrušil tvoje jištění a lano je volné. Můžeš si ho začít vytahovat nahoru a chystat štand a jištění pro tvýho parťáka. Který se mezitím naváže a nazuje lezečky.

A pak už je to stejný:

„Tak já lezu!“ — „Já jistím!“ — „Dober, dober!“ — „Dobrý, lezu dál!“ — „Tak hoře zdar!“ — „Hoře zdar!“ A vítezoslavné podání ruky na vrcholu, polibek s přítelkyní, zápis do vrcholové knihy.

 

SLAŇOVÁNÍ

Tak jo. To by bylo. Teď cesta dolů. Házíš lano? Tak varuj ostatní lezce pod skálou, ať to od tvýho lana neschytaj. A ty potom od nich:

„POZOR, LANO!“

Jo, a hlavně ho předtím nezapomeň protáhnout kruhem. Bylo už pár takových expertů.

Stojíš pevně nohama na zemi pod skálou? Rozvaž prusík, vytáhni lano z kyblíku a houkni na parťáka nahoře, že už nic nebrání, aby začal taky slaňovat:

„VOLNÝ!“

Oba jste dole. Zbývá jen stáhnout lano. „Hej rup, hej rup!“ Až se bude blížit moment, kdy lano projede slaňákem a vydá se na cestu volným pádem dolů, upozorni lidi kolem sebe, že vzduchem poletí lano:

„POZOR, PŮJDE LANO!“

 

LEZENÍ NA SPORTOVKÁCH

Sportovní cesty jsou od těch tradičních odlišný. Většinou tě na konci cesty čeká nablýskaný slaňák s karabinou, do které se cvakneš a jistič tě zase spustí dolů pod skálu. Stejný je to na umělých stěnách. A tak, když procvakneš ten slaňák, zavolej dolů:

„FRANTO, DOBER!“

Franta napne lano mezi vámi a ty si do něj můžeš sednout plnou vahou. Jestli už ses pokochal výhledem, křikni:

„FRANTO, SPUSŤ!“

A Franta tě začne spouštět dolů pod stěnu.

 

CO S FRANTOU?

Franta není v lezeckém žargonu označení týpka, co stojí pod stěnou a jistí tě. Frantu si nahraď jménem svýho kámoše, přítelkyně, parťáka a vždycky ho na místech s houfy lezců kolem přidávej před lezecký povel.

Aby se nestalo, že shora zavoláš „Zruš!“ a ten borec vedle tebe spadne na zem. Protože jste měli trochu podobný hlasy a jistič vedle vás ho… no prostě zrušil. Hups!

 

JDU!

Povedzte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom „JDU“? Jakože padá? Nebo se zvedá z odsednutí a pokračuje v lezení? Teorie se různí. Hlavně, ať v tom máte jasno se svým parťákem. A vůbec ve všech lezeckých povelech mějte mezi sebou jasno. Jestli každý používáte jiné, tak je zaděláno na průšvih.

 

Lezte bezpečně a dobře se bavte!

Honza Navrátil (foto a text)

 

[mc4wp_form id=“1225″]