Jirka Babača: Proč pořádám závody pro děti

Když před lety Český horolezecký svaz skončil s pořádáním regionálních pohárů v lezení, mladým závodníkům (a jejich rodičům samozřejmě taky) ubylo rázem spousta možností, kde předvést to, co natrénovali. Jirka Babača se chopil iniciativy a když žádné snahy o znovuobnovení regionálních klání nepomohly, založil vlastní seriál závodů. Moravský pohár mládeže, který jako Climbing Technology podporujeme. Teď už má slovo sám Jirka.

Protože jsem před devíti lety přivedl svého syna k lezení. Tehdy náš horolezecký spolek pořádal lezecké závody pro děcka z příborského oddílu a okolí. Nabídl jsem mu možnost si to vyzkoušet a ono ho to lezení chytlo. Strávili jsme díky tomu společně spoustu času na trénincích na lezecké stěně i ve skalách a začali jezdit na závody v našem okolí.

Tehdy ještě pořádal Český horolezecký svaz kromě Českého poháru také regionální závody v Čechách a na Moravě. Když pak ČHS hodil regionální poháry přes palubu, tak jsem se dva roky angažoval ve snaze o změnu tohoto rozhodnutí doufajíc, že zachráním tyto regionální poháry pod hlavičkou ČHS. Přesvědčoval jsem členy komise soutěžního lezení, psal články, inicioval jednání, organizoval petice, dotazníkové akce, psal Výkonnému výboru ČHS, ale všechno bylo marné.

ČHS o pořádní regionálních závodů již neměl zájem.

Vzhledem k tomu, že mě tehdy v mém úsilí podporovala většina rodičů a trenérů, kteří se dříve se svými dětmi a svěřenci účastnili těchto regionálních pohárů, cítil jsem vůči nim jakousi zodpovědnost za nalezení řešení této patové situace. Dohodl jsem se proto s několika moravskými oddíly na uspořádání našeho vlastního regionálního seriálu závodů pod zkratkou MPM.Vzal jsem si na starost jejich koordinaci a vymyslel originální systém, který nám umožňuje uspořádat i na malých stěnách závody, kde si všichni kromě závodění také hodně zalezou.

Letos jsme tak zahájili již čtvrtý ročník Moravského poháru mládeže MPM 2017. Našich závodů se pak účastní v průměru něco kolem stovky závodníků, přičemž v úhrnu se za celý rok zúčastní něco kolem dvěstěpadesáti soutěžících. Což si myslím na závody pořádané bez dotací jen s podporou sponzorů, jako je právě Climbing Technology není zas tak špatný výsledek.

Jiří Babača

 

Mrkněte na web Moravského poháru mládeže (MPM) a dojeďte na další ročník i se svými dětmi

 

Zaregistrujte se získávejte další tipy a zajímavosti z vertikálního světa  [mc4wp_form id=“1225″]