Jde o život

Blbý ruce, na další borhák nedosáhnete a poslední jištění dobrých 5 metrů pod vámi ... Vánice uprostřed ledovce, namrzlé tváře a dál než na svého parťáka nevidíte ... Obouváte se do lezeček, pod stěnou se povalují staré tejpky a v křoví o kus dál prázdná petka.

Tohle jsou tři příběhy.

JEDNO MAJÍ SPOLEČNÉ

Cisano Bergamasco - to jméno si zapamatujte. V tomhle italském městečku nedaleko jezera Como se vyrábí Climbing Technology. A právě tohle místo se prolíná všemi třemi příběhy.

ozivot_expreska

Příběh první: (Ne)přetržená

... v nohou šicí stroj a z toho proklatého místa se nedá pohnout nahoru ani dolů. Šmátráte po skále rukama a nemáte nic. Nic. Prostě nic! Teď zkoušíte posunout nohu a... jdete! Letíte.

Žijete. Celý váš dlouhý pád zachytila jediná expreska. Dvě malé karabiny. I tyhle byly před opuštěním továrny v Cisano Bergamasco otestovány na trhačce na 12 kN. Stejně jako každá jiná karabina Climbing Technology. Testujeme všechny. Včetně těch vašich.

Příběh druhý: dlouhá cesta

... směr držíte podle buzoly. Parťák před vámi prošlapává stopu, vy koukáte do země. Najednou lano prudce škubne a táhne vás po sněhu. Ležíte na cepínu a... už stojíte. Pořád to ale děsně táhne a druhý konec lana mizí v díře před vámi.

Musíte jednat rychle. Zakopáváte cepín a zbavujete se zátěže, která se vás snaží strhnout dolů. Rychle! Rukavice sundat nesmíte. Omrzliny přicházejí okamžitě. Cvakáte na lano RollNlock a za 10 minut pokračujete zase ve dvou. Bylo to rychlé. Ale jenom proto, že nad tou hračkou někdo dlouze přemýšlel. Stejně jako nad Click Upem nebo brzdou Sparrow. Climbing Technology drží přes 20 mezinárodních patentů a všechny se zrodily ve 2. patře továrny v Cisano Bergamasco.

Příběh třetí: Uklizeno

... shrábnete tejpky i petku do batohu. Po cestě ze skal to vyhodíte do koše. Ale stejně vám nejde na rozum, jak to může někdo jen tak upustit na zem. Chystáte si expresky na sedák a u jedné se zaseknete.

Made in China píšou na karabině. Jak dlouhou cestu asi urazí, než se dostane k vám na sedák? Tak měsíc na moři, tipujete. A s životním prostředím si v té Asii hlavu asi taky nelámou. Pohledem na chvíli uhnete na sedák svého parťáka. Má expresky Climbing Technology. Na ty se v Cisano Bergamasco razí Made in Italy a ekologické nároky výroby v Evropě jsou neúprosné.

ozivot_karabina
zodpovednost_mapa

Rozuzlení

V Cisano Bergamasco se lezecké "železo" vyrábí přes 30 let. Brány továrny ale dlouho opuštělo pod jmény jiných značek. Až do přelomu tisíciletí, kdy tyhle značky převedly výrobu do levnější Číny. Majitel Carlo Paglioli tak mohl propustit své zaměstnance a zavřít za sebou dveře. Nebo mohl se svým know-how založit vlastní značku. Udělal to druhé. A vzniklo Climbing Technology.

Všechno kovové vybavení - např. karabiny, mačky, cepíny, jistítka - se vyvíjí, vyrábí a testuje v italském městě Cisano Bergamasco. Textil, jako smyčky a sedáky, vzniká ve vlastním provozu v Rumunsku. Na špičkovou kvalitu dohlíží samotní členové rodiny Carla Paglioliho. Vědí, že na horách jde o život.