Jaká je skutečná cena lezeckého vybavení?

Samozřejmě, že mnohem nižší, než co za něj zaplatíte v obchodě? Právě, že vůbec ne. To říkáme s naprosto čistým svědomím. A až tenhle článek dočtete budete úplně jinak přemýšlet o tom, co kupujete. Cena vašeho lezeckého vybavení je nejspíš o dost vyšší, než si myslíte.

 

Dnes budeme společně trochu počítat. A odhalovat temné stránky. Protože spoustu věcí prostě nevidíme – když je vidět nechceme nebo nám o nich nikdo ani nechce říct.

 

Made in… kde?

Začněte tím, že s představíte vaši karabinu. Nebo si ji vezměte do ruky. Někde na jejím těle je vyražené „Made in China, Taiwan, Cambodia, Bangladesh, Laos,… cokoliv.“ Prostě to zase vyrobili někde v Asii. Copak na tom dnes ještě sejde? I tam na druhém konci světa to umějí vyrobit kvalitně.

Ano, to je pravda.

A my pak v ruce držíme kus materiálu, kterému bez obav svěříme život.

Nevidíme už ale toho malého šikmookého pána, co dře ve špíně, toxickém prostředí a bez jakékoliv ochrany před karcinogenními látkami. Samozřejmě za mrzký peníz, pro který my bychom se ani nesehli, kdyby před námi ležel na chodníku. Nevidíme, protože je to hróóózně daleko od nás. Pod naše rozlišovací schopnosti.

Hloupé pak je, že ta stejná karabina, co naše zdraví chrání, ho někomu jinému podlomila.

 

 

Je to naše zodpovědnost

Žijeme ve svobodném světě. Máme na vybranou a můžeme se chovat jak chceme. Ale taky s vědomím, že každou utracenou korunou volíme, jak ten svět bude vypadat.

Klidně si můžeme každý rok kupovat nové expresky a oblíkat na sebe trička s logem značky našeho srdce nebo lezeckého festivalu. Můžeme. Ale je fajn vědět, co ta naše kratochvíle znamená pro svět, ve kterém žijeme. Pro přírodu a lidi tam na druhé straně planety.

 

Proč je to tak levné vyrobit v Asii?

Protože je tam levná pracovní síla? Taky. Ale nízké platy a vykořisťování lidí jsou jen jedním dílkem celé smutné skládačky. O těch dalších věcech už se moc nemluví. Možná to není žádoucí.

Ale představte si teď tu asijskou fabriku.

Z komínů se čmoudí o sto šest. Když si večer po dni stráveném v asijském městě vytřete uchošťourem uši, uvidíte, co je to smog z bezprostřední blízkosti (ano, vlastní zkušenost). Z potrubí kdesi v pozadí továrny vytéká smradlavá tekutina nevábné barvy a směřuje do řek. Přímo do zdrojů pitné vody. O látkách, se kterými se lidé uvnitř dostávají do styku si můžete myslet cokoliv, jen ne to dobré.

Takže pravda je asi taková…

Výroba v Asii je levná, protože tamní firmy nemají ekologii ani na posledním místě. Oni ji prostě neřeší. Neinvestují do čističek vody. Nepoužívají drahé netoxické přípravky. Levnou energii čerpají ze spalování fosilních paliv. Netíží je žádná ekologická daň. A zkrátka neřeší nic z toho, co je běžné a vyžadované zákony v západních zemích.

O (ne)zpracování odpadu v Asii ani nemluvě.

 

 

Tudíž cena vaší karabiny právě překročila částku, za kterou jste ji koupili.

Životní prostředí tam na druhém konci světa dostalo co proto. Stejně jako zdraví tamních lidí. Je to sice daleko od nás. Ale pořád dost blízko, abychom na vlastní kůži poznali, že to není v pořádku. Jsme totiž globální se vším všudy – se zbožím i znečištěným ovzduším.

 

A teď to dostat z Asie na sedák

Kontejnery s hotovými výrobky se v asijských přístavech nakládají na obrovské zaoceánské lodě a vydávají se přes oceán až do evropských přístavů. Vaše karabina tak stráví ještě zhruba měsíc na moři a urazí víc jak 10.000 km, než se dostane do Hamburku. Tam se to všechno zase přeskládá do kamiónů a tradá… po dálnicích další stovky a tisíce kilometrů napříč kontinentem. Až se konečně dočká svého místa na materiálovém poutku vašeho sedáku.

Jak teď stoupla cena vaší karabiny?

Ropa, emise, odpady.

Bohužel. Ty titisíce lodí denně (a to se držíme při zemi) neplují napříč oceánem na natahovací klíček. Ty spotřebovávají a spotřebovávají. Přičemž domýšlejme až do konce – zpracování ropy není nic šetrného. I když Shell, ExxonMobile a BP na to mají samozřejmě jiný názor. A i kdyby to nebylo úplně košér, tak přece budují na revanš ty parky pro děti. Takže co bychom po nich ještě chtěli.

No a nejenže ty lodě spotřebovávají. Ony taky vylučují. Přímo do moře. Na zdraví, rybičky!

 

 

Sečteno, podtrženo

Asi už chápete, co jsme mysleli tou skutečnou cenou. Nelze všechno počítat jen v korunách. Daleko důležitější je to, co pro uspokojení naší kratochvíle obětujeme.

A podobně je to se vším. Vezměte si 100% bavlněné tričko. Dobře nebo špatně?

Velmi, velmi špatně. Pěstování bavlny téměř vymazalo z povrchu zemského Aralské jezero – vodní plochu kdysi jen o málo menší než Česká republika. Dnes v něm zbyla desetina vody. A běžně používaná geneticky modifikovaná osiva, pesticidy a defolianty kontaminují půdu a podzemní zdroje vody látkami, které prokazatelně ničí zdraví tamních lidí.

Kolik bavlněných triček máte ve skříni?

 

Proč se o tom nemluví?

Protože to není populární? Protože je to proti zájmům samotných značek a korporací? Protože řešit tyhle problémy by znamenalo dělat nepopulární politická rozhodnutí a omezit naše pohodlí? Asi všechno dohromady.

Ano, ve světle tohoto prozření sbírají body staří klasici, co si už několik desetiletí vystačí se svou starou osmou, třemi walterovkami a ošuntělou flanelovou košilí. A zcela férově dodáváme, že tímto chceme poukázat také na jeden fakt týkající se Climbing Technology a několika dalších značek, jako třeba Petzl nebo DMM, které vyrábějí své produkty v Evropě.

 

 

To MADE IN ITALY, které tak často a rádi zmiňujeme, totiž znamená právě zodpovědnost k lidem a životnímu prostředí.

Většina produktů Climbing Technology se vyrábí v městečku Cisano Bergamasco. Takže necestuje přes půl světa. Nezanechává větší ekologickou stopu, než je nezbytné. Majitel firmy Carlo Paglioli zaměstnává tamní lidi – ve zdravém prostředí a férově je odměňuje. A výroba splňuje vysoké ekologické standardy vyžadované zákony Evropské unie.

Ano, dalo by se ještě mnohé zlepšit. Ideálně snížit vlastní spotřebu a potřebu. Ale to už je zase na každém z nás.

 

A teď udělejme finální součet:

Jaká je cena vašeho lezeckého vybavení?