Jak správně cvakat expresky

Špatně cvaknutá expreska může mít fatální následky. Lano se z karabiny vysmekne a postupové jištění jakoby nebylo. Samozřejmě, může to zachránit další expreska, o kus níž. Jestliže je ovšem cvanutá správně. A v případě, že poletíte od druhého postupového jištění, mohlo by to skončit pěknou podlahou.

Sestavili jsme pro vás několik jednoduchých, ale naprosto zásadních, rad, na co si dát při zakládání postupového jištění a cvakání expresek pozor.

 

Lano musí z expresky vycházet směrem od stěny

Řekli bychom, že se jedná o nejčastější nešvar na umělých stěnách a typickou začátečnickou chybu. Ale ne že by se jí z nepozornosti občas nedopustili i zkušení lezci. O jakou chybu se jedná?

Lano je procvaknuté expreskou tak, že za karabinou směřuje ke skále (stěně). Na první pohled to nevypadá nijak problematicky. Ovšem v momentě, kdy dojde k pádu nad expreskou, lano opře o zámek, který se pod váhou lezce otevře a jištění jakoby nebylo. Lano se prostě samo vycvakne. Nejlépe to pochopíte z následujícího obrázku.

blog_expresky_2

Takže, jak je to správně? Předpokládejme, že expresku cvakáte přibližně v úrovni očí, někdy i výš. Lano od jističe tedy vede podel stěny, následně prochází karabinou expresky a z ní směřuje od stěny směrem k vám a vašemu navazovacímu uzlu. Jedině takto cvaknutá expreska je bezpečná.

blog_expresky_1

 

Lezete doleva, zámek doprava

A samozřejmě to stejné platí i naopak. Lezete-li od expresky směrem doprava, zámek musí směřovat přesně na opačnou stranu. Aby se při případném pádu lano opřelo o tělo karabiny a nikoliv o slabinu v podobě zámku.

blog_expresky_4

 

Karabina s gumičkou je určená pro lano

Ona gumička na textilním popruhu expresky má dvojí význam:

  • primárně zabraňuje otočení karabiny do vodorovného směru, ve kterém by případný pád znamenal zatížení nejslabšího místa karabiny, a tím je zámek.
  • karabina se při cvakání lana neprotáčí a celý proces založení postupového jištění je snazší a rychlejší.

Proto karabina bez gumičky patří do borháku, nýtu nebo kruhu a do karabiny s gumičkou cvakáte lano.

Náš tip: Než začnete lézt, uspořádejte si všechny expresky a navěšte je na sedák karabinou bez gumičky. Až budete zakládat postupové jištění, rovnou cvaknete tuto karabinu do nýtu a nebudete muset přemýšlet, která kam patří.

 

Nacvičte si cvakání expresek nanečisto

Cvakání expresek by mělo být absolutní rutinou. V těžkém kroku vás přemýšlení, jak provléct lano expreskou může stát hodně sil nebo dokonce pěkný polet. Zakládání lana do expresky byste měli v pohodě zvládat jednou rukou, pravou i levou, aniž by vám během toho lano třikrát vyklouzlo. Nacvičte si v klidu pod stěnou způsob, který vám vyhovuje. Zprava i zleva.

 

Cvakejte v úrovni pasu až ramen

Už, už to chceme mít cvaknuté a mít posichrované další jištění. A tak se natahujeme k další expresce, kterou máme hóóódně nad hlavou. To znamená, že nabereme hóóódně lana a… co když teď spadneme? To bude letecký den. Nebo pěkná podlaha, pakliže nejsme dostatečně vysoko.

Snažte se cvakat postupové jištění alespoň v úrovni hlavy či ramen. Raději udělejte navíc jeden krok, než se navíc proletět i několik metrů.

blog_expresky_5

 

Nenabírejte si lano do zubů

Víme, při cvakání to dělá snad každý. Ale bezpečné to rozhodně není. Už jste někdy přemýšleli nad následky, když vám při sevření lana v zubech uklouznou nohy? Eeeee… hrůza pomyslet.

 

A to je vše. Sbalte se lezecké cajky, přiberte novou sadu expresek CT s patentovanou gumičkou Fixit a hurá do skal. Co ještě děláte u počítače?

 

Lezte bezpečně a dobře se bavte,

vaši CéTéčkáři


 

Mám zájem o další tipy a zajímavosti z vertikálního světa  [mc4wp_form id=“1225″]