Jak nikoho nezabít při jištění

To se může vysvětlovat furt dokola a stejně se na stěně rozhlídnete kolem sebe a kolikrát přemýšlíte, jestli radši nevzít nohy na ramena. Protože způsob, jakým ten vedle vás zachází s jistítkem je nebezpečný nejen jeho parťákovi, ale i nejbližšímu okolí. Vyrazili jsme proto na stěnu a pořídili pár fotek, abychom vám ukázali, jak správně jistit a nedělat chyby.

 

Které jistítko

Vezmeme to z gruntu. Se kterým jistítkem byste se měli učit jistit? Kámoš vás vzal poprvé na stěnu a vrazil vám do ruky poloautomat (Click Up nebo něco jiného). S tím je to prý všechno v cajku. Dobře nebo špatně? Úplně dobře to podle nás není. Sice se lezec, až mu podjedou cvičky, nemusí obávat bezprostředního pádu. Ale spousta lidí má pak při spouštění problém odhadnout sílu potřebnou k odblokování jistítka. Takže lezec tu podlahu přece jen hodí. Ale při cestě dolů.

Proto zastáváme názor, že každý začátečník by měl jako první dostat do ruky klasický kyblík a dostatek pozornosti svého parťáka, který mu všechno vysvětlí. Když zvládnete princip kyblíku, jistěte si třeba přes zábradlí. Ale kýbl je základ.

 

Pro pochopení všeho, co budeme dál vysvětlovat, je nutné, abyste znali pojem brzdící ruka. Je to ruka, která v pozici pod jistítkem svírá lano po celou dobu jištění nebo spouštění spolulezce. Je tedy naprosto klíčová pro život vašeho parťáka. Druhá pomocná ruka pouze podává lano do jistítka a oproti brzdící je tak trochu chudá příbuzná.

 

Správně založte

Viděli jsme v Arcu chlapíka se ženou a třemi dětmi, kterak vytáhli z batohu zbrusu nový kyblík, sundali z něj visačky a začali přemýšlet, jak se to asi používá. Do kyblíku strkali lano ze všech stran a nebyl to hezký pohled. Přitom na většině jistítek je tak hezký obrázek s návodem, jak lano správně založit. Vypadá blbuvzdorně, ale asi není.

Takže si pamatujte dvě věci:

1) Zámek karabiny mějte na opačné straně než brzdící ruku.

Jednoduše, jistíte-li pravou, zámek je vlevo a naopak. Důvod? Neopatrnými pohyby jistící ruky byste si mohli povolit pojistku zámku.

2) Jistící lano vychází z kyblíku do brzdící ruky směrem od vás.

A láme se dolů pod jistítko. Blíže k vašemu tělu je lano vedoucí k lezci, které svírá druhá „chudá příbuzná“ ruka. Když založíte lano naopak, nedokážete lano efektivně zaseknout a jištění nebude 100%.

 

Brzdící rukou pořád svírejte lano

Lano mezi jistítkem a bzdící rukou (to je ta pod jistítkem) udržujte stále napnuté. A za žádnou cenu nesmíte bzdící rukou lano pustit! Ani na pikosekundu. Jinak máte vašeho parťáka u kotníků.

K tomu jeden tip:

Z brzdící ruky si vytvářte jakýsi „tunýlek“ pro lano, kdy čtyřmi prsty obepnete lano z jedné strany a palcem z druhé. Tenhle tunýlek uchovejte po celou dobu jištění a jen s ním po laně posouvejte nahoru dolů. Žádné přechytávání a vypomáhání si druhou rukou, při kterém se vždy objeví slabá chvilka, ve které je lano volné.

 

Nejistěte jak s půlloďákem

Víte, jak se jistí prvolec půllodním uzlem? Místo jistítka máte v navazovacím oku jen HMSku, na ní lodní uzel a při povolování držíte obě ruce nad karabinou. Brzdící rukou (rukou za uzlem) navíc držíte lano podhmatem. U půlloďáku v pořádku. Hloupé je, že dost lidí takhle drží i lano založené v kyblíku. A to už je zaděláno na průšvih:

Kyblík s rukama v téhle pozici totiž funguje spíš jako kladka, než jako brzda. Takže jak už jsme psali, jistící ruku mějte vždy pod jistítkem a lano svírejte nadhmatem.

 

Nehajlujte

Při dobírání lana se brzdící ruka samozřejmě vždy na krátký okamžik vyskytne nad jistítkem. Ale měl by to být jen kratičký čas nezbytně nutný k dobrání lana. Ihned poté musíte lano zalomit zpět pod jistítko. Nikdy nečekejte s brzdící rukou nad jistítkem, až lezec udělá další krok. Pokud místo onoho očekávaného kroku spadne, proklouzne vám jistítkem, ani nebudete vědět jak.

 

Svižně dobírejte

Stále průběžně dobírejte lano tak, abyste brzdící rukou pohybovali krátce nahoru, dopředu a pak ji okamžitě vrátili zpět do pozice pod kyblík. Lano přitom ani na okamžik nesmíte pustit (ano, opakujeme se, ale je to potřeba). Dobírejte spíše svižněji po krátkých úsecích. Než vyčkávat a pak dobírat třeba metr lana na jedno zatáhnutí. Lano se pak všemožně motá a vyžaduje třeba i riskantní přidržení druhou rukou.

 

Ještě bychom mohli pokračovat

Třeba tím, že nesmíte zapomínat na partnerskou kontrolu, mít při jištění co nejmenší průvěs lana nebo během lezení neustále komunikovat s vaším parťákem. Jestli to ale máme nějak zakončit, tak tím, že musíte dokonale znát svou jistící pomůcku a společně s vaším parťákem věnovat dostatek času zautomatizování všech postupů jištění.

 

Tak jistěte bezpečně a dobře se bavte!

Honza Navrátil (foto a text)

 

[mc4wp_form id=“1225″]