Háčkův tip na unikátní hřebenovku tam, kde by vás ve snu to nenapadlo

Lezou tam všichni, pod vrcholem se stojí ve frontě a vypadá to, že pro opravdové horolezce už tam není místo. Tak omyl! Háček vytáhl z rukávu jednu túru, která vám ukáže, že Grossglockner pořád stojí za to! A teď už předáváme slovo…

 

Glocknerwand-Uberschreitung – IV UIAA 

Ve východních Alpách není snad zprofanovanějšího kopce a v Čechách snad horolezce, který by nestál na jeho vrcholku. Cesty jako Pallavicini Rinne, Mayerlrampe, nebo Stüdlgrat nechybí v lezeckých deníčcích většiny z nás.

Trochu v ústraní našeho zorného pole je však hřeben takřka západoalpského střihu. Traverz celého Grossglockneru od severozápadu na jihovýchod – takzvaný Uberschreitung.

Unikátní hřebenovka, která strčí do kapsy známé klasiky západních Alp – Hornligrat na obávaný Matterhorn, Nadelgrat i traverz celého Weisshornu. Technicky se mu snad vyrovná jen opravdová alpská superklasika, traverz Taschhorn – Dom. Jen s tím rozdílem, že tady jsou štandy většinou dobře vyborhákované.

Shrnuto podtrženo, kdo si chce procvičit práci s lanem a svou lezeckou rychlost a techniku, tak tady je ring volný. Dlouhé úseky trojkového lezení, nesčetně slézání a slaňování, nádherné plotnové úseky v pevné skále, ale i po věžičkách, které jakoby rozhrabali slepice. 

 

Klasický český model…

Odjezd v pátek po práci, příjezd v sobotu ráno. Odjezd ještě týž večer nechte pro tentokrát stranou a vyhraňte si třeba celý prodloužený víkend. Prospějete nejen svému zdraví, ale i chatařovi na Stüdlhütte.

Odchod z chaty si načasujte klidně na čtvrtou hodinu ranní. A pokud vám například Stüdlgrat zabral z chaty na chatu 7 hodin, tak tady počítejte klidně s dvojnásobkem.

Nástup od Stüdlhütte po ledovci Teischnitzkees zabere cca 2 – 2,5 hodiny. Dle vlastní kondice a sněhových podmínek. Samotný hřeben pak dle průvodce 7 hodin, během nichž překonáte 11 věží a vrcholků od Hofmannspitze po Kleinglockner. Drtivá většina z nich, se nachází nad 3.700 m n.m. Pokud k tomu připočítáte 2 hodinky na sestup z vrcholu zpět na chatu, vychází vám celkem výživná 11 – 12ti hodinová túra. A to rozhodně nebudete mít pocit, že byste se nějak poflakovali. 

Nám s Martinem túra zabrala 10,5 hodiny a to měl Martin pěkně umotaný nožičky. A já zase ručičky z neustálého motání lana. 🙂

 

Co jsme měli za materiál

Cepín, mačky, 2x expresku s jednou šroubovací HMS karabinou, 1x expresku obyčejnou, 3x šroubovací karabinu, 2x friend, 2x plochouz smyčku 120 cm, lano 40 m. A hodí se i kyblík na slaňování a na ledovec ledovcový šroub a sada prusíků.

 


 

Nechte nám tady email a dostávejte lezecké tipy do schránky

[mc4wp_form id=“1225″]