Háčkův Chamlang aneb himalájský prvovýstup na dietě

5 dní ostrého lezení k vrcholu sedmitisícového Chamlangu (7319m). A další 3 dny na sestupu. O hladu. Bez jídla. Člen našeho Climbing Technology týmu Zdeněk „Háček“ Hák a Mára Holeček to dokázali, ale zadarmo to nebylo. Háček vám to barvitě popíše.

„Tak jsme se zase jednou rozhodli…“

…vrtnout s Márou tam, kudy ještě lidská noha neprostoupila. V základním táboře pod Chamlangem střídáme tým Slovinců, kteří tu operují už měsíc a nic! Dostali se pouze do 6000 metrů a zastavil je prý tvrdý vodní led. Tak uvidíme.

Ještě nelezeme a už dochází jídlo

Běžíme se aklimatizovat na Mera Peak (6461m) a Slovinci mizí přes Amphu Labsta do Namche a domů. Konečně jsme aklimatizovaní a čekáme v BC na povel od Aleny. Ten přichází v pravou chvíli asi po týdnu, kdy nám už pomalu dochází jídlo. Máme totiž s sebou jen to, co přinesli dva lezci a jeden nosič.

Tohle je hrozné monstrum!

Pod stěnu se vydáváme 16.5. a utáboříme se přímo pod ní. Větší monstrum jsem snad ještě neviděl! Jeden trumf však v rukávu máme, a to českou uličku, kudy lze do stěny bezpečně proklouznout. Snad. Stěna je totiž jako každá správná severka až příliš živá, nevyzpytatelná a nehostinná. Vše jde ale nakonec v podstatě podle našich představ a po čtyřech dnech 20.4. bivakujeme těsně pod vrcholem. Další den už stačí jen vystoupit asi 50 výškových metrů na vrchol. Paráda! Super! Jsme borci! Nejpozději zítra už budeme prohřívat své zmrzlé kostí dole v BC.

Jenže…

Chamlang je hora, která se s lezci ráda mazlí a teď zrovna dlouho žádnýho neměla. Bohužel to mazlení je asi tak příjemné, jako když vás láskyplně olizuje a svou obří tlapkou laská bílá tygřice z liberecké zoo a vy celou tu dobu jen čekáte na finální úder.

Trvá to snad věčnost!

Až třetí den k ránu nás nechá hora potichounku proklouznout ven. I když nás u toho, jakoby beze zájmu, jedním okem pozoruje. Huf, vyvázli jsme! Zaklapnem závoru, zamkneme zámek a klíče hodíme do řeky! Balíme batohy a ještě se ohlížíme za bílým obrem – nám již teď ne nebezpečným, ale krásným. Třeba tak, jak ta bílá tygřice z Liberce.

Berg Heil, Hook

CéTéčko, nebo život

Už cestou pod horu Háček přišel o své teplé rukavice. Průšvih! Naštěstí mu místní Nepálec nabídl své výměnou za jeden cepín Climbing Technology. S tím, že mu ho Háček předá, až dokončí ten šílený prvovýstup a sleze z Chamlangu dolů. Musel klukům hodně věřit, že to dají. Navíc po tom, co Slovinci za měsíc vylezli jen do 6000 metrů. A nejenže pak Nepálec dostal svůj cepín. Kluci přidali ještě druhý do páru a k tomu přilbu a odsedávku Climbing Technology – výměnou za jídlo, které jim úplně došlo.