Co vydrží přilby?

Možná jste už něco podobnýho pod skalami zaslechli. Nebo si přečetli na těch internetech…

“Trefil mě do hlavy šutr a přilba za tři litry praskla jak skořápka. Šmejd jeden!” 

No, to je docela dobře možný…

„Ale hlavu máš celou ne?“

Cílem není, aby po zásahu kamenem zůstala v celku přilba. Ale vaše hlava. Přilby se musí zdeformovat, aby mohly pohltit pádovou energii. To je princip jakéhokoliv blembáku. Ať už cyklistického, lyžařského nebo lezeckého, který vás teď asi zajímá nejvíc.

 

Čepice vycpaný ponožkama

Když se trochu ohlídneme do historie, nejsou úplně vzdálené ty časy, kdy se lezlo jenom v plstěných klouboucích nebo vlněných čepicích vycpaných novinama. Na výrobu přileb tehdy ještě ani neexistoval pořádný materiál. Po Dolomitech se akorát válely kovové vojenské přilby, ale s její vahou by asi lezli nohama nahoru. Až v roce 1960 se u Schustera v Mnichově (kde taky jinde) objevila první umělohmotná přilba. Taková ta směšná vaječná skořápka, kterou tehdy nosil každý extrémní lezec. Schusterovka se jí říkalo a zachránila život spoustě lezců.

Pak když se z kapitalistického USA rozšířilo do Evropy sportovní lezení, začalo se najednou zase lézt bez přileb. Důležitý bylo především dobře vypadat. I za cenu díry v hlavě.

Dnes můžete dobře vypadat i s přilbou, protože výrobci si na tom dávají fakt záležet. Jsou to povedené designové kousky. A určitě si najdete takovou, která vám bude barevně ladit k sedáku i nehtům na rukách. A samozřejmě i hlavu perfektně ochrání.

 

Ve zkušebnách se s nimi nemažou

Přilby totiž musí splňovat tvrdé normy, takže testy které podstupují jsou fakt docela drsný. V podstatě jde o to, že na přilbu umístěnou na modelu hlavy hážou ve zkušebně závaží. Především shora a pak ze všech čtyř stran – zepředu, zezadu a zboku. A cílem je, aby vydržela bez újmy.

Vůbec nejzajímavější je pak test odolnosti proti proražení. To se na přilbu z výšky jednoho metru nechává spadnout ostrý kužel o hmotnosti 3 kg. A špička kužele nesmí projít skrz a dotkout se modelu hlavy!

Zkouška tlumení nárazu se pak provádí s pětikilovým závažím spouštěným ze 2 metrů při testování shora a z 0,5 metru při testu zepředu, zezadu a zboku.

Dokonce se testuje i pevnost podbradního pásku nebo to, jak přilba drží na svém místě.

Tyhle normy musí splňovat oba typy přileb, které jsou dnes na trhu. To znamená levnější skořepinové i dražší in-mouldingové (polystyrenové). Ty polysterenové jsou o něco lehčí a díky většímu množství větracích otvorů taky komfortnější. Hlavu vám ale ochrání oba typy stejně dobře. Musí.

 

Jo a proč nepoužívat cyklistickou přilbu?

Především proto, že větracími otvory v horní části přilby můžou propadnout menší kamínky. Navíc je dělaná na trochu jiné zatížení a taky ty větrací otvory správně luftují až od rychlosti 15 km/h. A sory jako, ale to na skále nedáte 🙂

 

Tak lezte bezpečně a dobře se bavte!

 


Nechte nám tady email a dostávejte lezecké tipy do schránky

[mc4wp_form id=“1225″]