Co vydrží lano?

Víc než si myslíte! Dokonce mnohem víc. Vlastně jsou tak bezpečný, že se nemůžou přetrhnout. Snad krom jedné jediné výjimečné okolnosti. Zato starý konopný lana se trhaly ostošest.

Takový konopný lano bylo mnohem víc morální podporou, než spolehlivým jištěním. Prvolezec si prostě padat nedovolil. Ono taky tehdy v tom jistícím řetězci bylo slabších kousků ještě víc – skoby, který se ohýbaly jak kancelářská sponka nebo vůbec celý princip jištění přes rameno. Takže konopný lana byly spolehlivý akorát na slanění a případnou dopomoc druholezci.

Nejznámější přetržené lano z prvovýstupu na Matterhorn v roce 1865

 

Toliko k historii. Dneska už jsme naštěstí dál

Lana jsou vyrobená z polyamidu, který nejenže má obří nosnost. Ale ještě je průtažný. Takže padáte „do měkkýho“. Takové dnešní lano má jádro, které nese většinu zatížení a oplet, který to jádro naopak chrání před poškozením.

 

A  jakouže nosnost to ty lana vlastně mají?

Normy závazné pro všechny výrobce údavají minimální hodnotu 12 kN. Což znamená, že musí udržet závaží o hmotnosti cca 1200 kg!

Daleko podstatnější je ale to, že zátěž při tom největším a nejhorším možném lezeckém pádu dosáhuje hodnoty pouze 6 kN! To znamená maximálně poloviční zatížení oproti hodnotě vyžadované normou. Takže v pohodě, i když to přeženete s nedělním obědem u babičky, pořád si můžete jít v klidu zalézt.

 

Počet pádů aneb kolikrát můžete do lana spadnout

Taková trochu zavádějící veličina, kterou si přečtete na každým štítku: POČET PÁDŮ. V šedesátých letech norma vyžadovala, aby lana vydržely minimálně 2 pády. Dneska vyžaduje minimálně 5 pádů.

Fajn. Ale co je to vlastně ten „pád“? Znamená to, že když si pětkrát odskočíte na stěně do lana, tak ho musíte vyřadit?

 

Jasně že ne! To by se vám prodražilo.

Jedná se totiž o takzvaný „počet úspěšných normovaných pádů“. A normovaný pád je něco, co při lezení vůbec ale fakt vůbec nemůže nastat.

Zařízení na pádové zkoušky totiž funguje s velmi vysokým pádovým faktorem 1,75. Navíc při absolutně statickém zatížení. V praxi na skále je to ale úplně jinak. Většina pádů do horolezeckého lana dosáhne maximálního pádového faktoru kolem 0,5. Od faktoru 0,7 skončí padající lezec v jednodélkové cestě už v nástupu.

Krom toho se při pádu na skále zapojí hromada dynamicky působících okolností jako prokluz v jistítku, poskočení lezce apod., které v celkovém součtu vedou k zatížení hluboko pod hodnotou normovaného pádu.

Takže zase v pohodě. Klidně můžete padat, odskakovat a lano vám vydrží do aleluja.

Protože jakmile lano vydrží jeden normovaný pád, při samotném lezení a padání se už nemůže přetrhnout.

 

A proč teda tolik normovaných pádů?

Zaprvé prostě pro sichr. Visí na tom váš život. Zadruhé lano vydrží tím dýl, čím vyšší je počet bezpečně zachycených pádů. A do třetice, počet bezpečných normovaných pádů je i měřítkem pro pevnost lana při zatížení přes hranu.

 

Když to seknete o hranu

V podstatě jediná situace, kdy se lano může přetrhnout je zatížení přes ostrou hranu. Naštěstí takových nehod se do dnešního dne stalo tak málo, že z toho nemusíte mít noční můry. Výrobci navíc lana testují i pro tento případ. A to i přesto, že žádná závazná norma neexistuje (proč si přečtěte v Pitu Schubertovi – Bezpečnost a riziko na skále a ledu III. díl).

Přeseknutí lana o ostrou hranu hrozí především v horách ve vícedélkových cestách. Proto se do takových terénů berou dvě lana paralelně (dvojčata nebo poloviční lana). Aby se navzájem zálohovaly.

A co taková ta drobná poškození, kdy je trochu odřený oplet třením o skálu? Sice to nevypadá zrovna hezky, ale žádný strach. Ani takhle dodřený lana neztrácejí nic ze své pevnosti. Pokud už teda na vás skrz oplet nevykukuje jádro. Pak už ho raději hoďte do popelnice nebo rozkrájejte na smyčky.

Tohle už raději vyřaďte

 

Pár takových nedobrých tekutin

Existuje ještě pár věcí, které můžou pevnost vašeho lano výrazně snížit. Třeba kyselina sírová. Rozleptá lano a přetrhnete ho i v ruce! Takže bacha na skladování lana v blízkosti autobaterií. Úplně dobrý není ani Krtek, kterým čistíte odpady. A jestli se po večírku netrefíte a pomočíte si lano, tak to ho taky může rovnou vyhodit.

 

Takže jaká je životnost lana?

Dalo by se říct, že pokud ho neseknete o ostrou hranu (nebo nepolijete kyselinou), tak skoro neomezená (opět odkážeme na Pita Schuberta). Samozřejmě lano stárne, takže pomalu ztrácí své původní vlastnosti a už nemusí být třeba tak průtažné. Ale nepřetrhne se! Každopádně dodržujte intervaly stanovené výrobci. Už jen třeba kvůli pojišťovně. Taky lano správně skladujte ve stinných chladných prostorech, mimo sluneční paprsky.

Hezky se o lano starejte a vydrží vám léta. Než se jednou zvrtne večírek…

 

Tak lezte bezpečně a dobře se bavte!

Honza Navrátil (text)

 

[mc4wp_form id=“1225″]