Nejčastější chyby na lezeckých stěnách

Začali jste chodit na stěnu? Teprve se chystáte? Nebo už jste zkušení stěnoví harcovníci? Je úplně jedno, v jaké fázi lezeckého života jste. Tyhle chyby se na umělých stěnách dělají pořád. Desetkrát za den, stokrát za den, (ne)výjimečně i tisíckrát za den. Mnohdy z nepozornosti. Takže pro zkušené není opakování na škodu a začátečníkům ušetříme nemálo prekérních situací.

 

1) Ledabylé navázání

Omičkový uzel je základ a stejně ho tolik lidí odbývá. Už jsme mu věnovali samostatný článek, takže tady jenom zdůrazníme to hlavní:

Osmička musí být řádně dotažená a jednotlivé prameny lana se v uzlu nesmí křížit.

Proč? No protože když se vykašlete na urovnání pramenů a pořádné dotažení uzlu stylem každý pramen proti každému, utáhne se se uzel po pádu či odsednutí sám. Ale ne tak, jak byste si zrovna přáli. Zarve se a nepovolíte ho. Schválně se mrkněte kolem sebe, kolik lidí pod stěnou křiví obličej, láme si nehty a ohýbá zuby při rozvazování osmičky.

Na překližce pak správné dotažení osmičky nabývá dvojnásobné důležitosti, protože padáte mnohem častěji, než na skále. Takže, než se vrhnete do cesty, věnujte 10 vteřin navíc řádnému navázání. Vždyť na tom visí váš život.

>> Přečtete si taky 6 kroků ke správné osmičce

 

2) Špatně cvaklá expreska

Tady už jde do tuhého. Jestli jste si blbě dotáhli osmičku, bude vás to stát maximálně ty polámaný nehty. Ale při špatně procvaknuté expresce už se lámou kosti. Kde jste udělali chybu? Procvakli jste expresku naopak. Jak naopak?

Lano vedoucí od jističe musí jít vždy podél stěny, pak procházet expreskou a z ní směřovat od stěny směrem k vám do sedáku.

Chyba je, když konec, na kterém jste navázaní vychází z expresky směrem do stěny. Dokud jste pod takhle špatně cvaklou expreskou, nebezpečí vám zatím nehrozí. Ale když už expresku nadlezete, je zaděláno na prušvih. Jestli spadnete, pak takhle špatně založené lano dosedne na zámek karabiny, ten se pod vaší vahou otevře a… lano vyletí z expresky! I s vámi samozřejmě.

Takových nehod nebylo málo. A nejhorší je to u druhé expresky. Když cvaknete blbě první, doskočíte to bez ztráty kytičky na zem. Když cvaknete blbě třetí či čtvrtou, chytí vás expreska pod a nejspíš zůstanete viset. I když se hodně proletíte. Ale druhá expreska je už dost vysoko na to, abyste se ošklivě proletěli na podlahu, aniž by mohl jistič pádu jakkoliv zabránit.

 

3) Příliš prověšené lano

Jištění musí být dynamické. To rozhodně. Ale zase ne tolik, aby lezec letěl při pádu dynamicky místo dvou metrů deset.

Nejčastěji na stěnách uvidíte, jak jistič stojí 5 metrů od stěny a průvěs lana se skoro povaluje po zemi. Zatímco lezec bojuje nad čtvrtou expreskou. Až mu dojde pára a odpadne jak zralá švestka, s jističem to škubne ke stěně, lano se napne a při průtažnosti kolem 30 % skončí lezec v lepším případě pár desítek centimetrů nad zemí. V tom horším na zemi nebo jistič leknutím pustí lano.

Jako jističi stůjte těsně pod stěnou a čím níže je lezec nad zemí, tím více mějte napnuté lano.

To platí hlavně pro první dvě tři expresky. Pak můžete od stěny malinko poodstoupit (maximálně tak 1 – 2 metry od stěny) a nechat lanu menší průvěs. Ať máte prostor pro rychlé povolování / dobírání lana jedním dvěma kroky směrem ke stěně / od stěny.

 

4) Ruka nad jístítkem

Zůstaneme ještě u jističe a jeho (ne)pozornosti. Předatavte si situaci, kdy lezec bojuje v těžkém místě a jistič, místo toho, aby byl připraven zaseknout lano v kyblíku, tak stojí, kouká nahoru a jistící ruka svírá lano… nad kyblíkem?!?

Jasně, jistič si myslí, že je takto připraven rychle dobrat lano. Jenže až parťákovi ujedou cvičky, nebudete schopni zareagovat zaseknutím lana (alespoň ne okamžitým) a vašeho parťáka čeká hezky dlouhý let. A vás pravděpodobně nehezky popálené dlaně. Z toho, jak se budete snažit na poslední chvíli rozpáráděné lano zkrotit. Jistítko totiž v téhle poloze funguje jako kladka. Nebrzdí.

Při jištění jakýkoliv jistítkem (ano, i poloautomatickým) patří jistící ruka vždy ke stehnu.

Tak aby se lano v jistítku ohýbalo. Nikdy nečekejte na pohyb lezce a následné dobrání lana s rukou nad jistítkem. O vteřinu pozdější dobrání se snese spíše, než než dlouhý let a spálené dlaně.

 

5) Kyvadlo v převisu

Top rope v převise? Zkuste si představit klasickou situaci. Zdatnější lezec natáhne v převise cestu a při spouštění dolů nechá procvaklé všechny expresky. Slabší lezec si to po něm chce dát alespoň na top-rope. Na tahání si netroufá. Kam se naváže? Většinou na konec, ze kterého se před chvílí odvázal prvolezec. Jistič pak dobírá lano procházející expreskami. Je to správně? Rozhodně ne!

Když takhle navázený lezec spadne, hodí z převisu kyvadlo, že smete i lezce v protější stěně. Navíc jistič chce na lezce většinou vidět, takže stojí těch 5 metrů od stěny (o tom už jsme mluvili). Bóže, Bóže.

Pokud chcete lézt převisy na top rope, navažte se na konec lana procházející expreskami.

Při lezení pak jednu po druhé vycvakávejte. Krom posledního vratného bodu samozřejmě (naštěstí je tam zámek nebo dvě karabiny). Souhlas, je to trochu nekomfortní vycvakávat expresky. Ale je to bezpečné. Nejen pro vás, ale i pro vaše okolí.

 

6) Taháte to rukama

Na závěr jedna taková chyba, která vás bude stát jen spoustu cenné energie a sil. Většina nováčků (a nejen jich) totiž na stěně nepoužívá k lezení nohy. Přitom je to takový krásný velký sval. Mnohem větší než ruce. To znamená, že jsou nohy i silnější a vydrží déle.

Schválně. Kolik uděláte shybů a kolik dřepů? Ha?! Tak co kdybyste na stěně místo shybování, dělali na chytech dřepy?

Hezky se postavit na špičku, přitáhnout zadek ke stěně a zvednout se na nohách.

Jasně, je to takový ten uchopovací reflex drapnout se ve stresové situaci rukama a nepustit. Ale když se dobře postavíte na hohách, dosáhnete na lepší chyty a vylezete daleko náročnější cesty. Jen věřit nohám.

A ještě něco. Zkuste při lezení natáhnout paže. Pokrčená a zatnutá ruka svírající chyt se mnohem dříve vyčerpá, než když ji při držení chytu natáhnete a svaly v tom okamžiku v podstatě odpočívají.

 

Lezte bezpečně a dobře se bavte!

Honza Navrátil (foto a text)

 

[mc4wp_form id=“1225″]