5 problémů oblíkání a nastavení sedáku

Navléct se do sedacího úvazku přece není žádná věda. Nasoukáte se do nohaviček, dotáhnete přezky a jde se lézt. Tak o co jde?

O malé i velké chyby, které v tak zásadní věci dělá dobrá polovina lidí na skalách a umělých stěnách. Pojďme na ně mrknout zblízka.

 

1) Překroucené nohavičky

Ze začátku hned ta nejčastější chyba. Nezabije vás, ale k uživatelskému komfortu rozhodně nepřispívá. Zkrátka máte pravou nohavičku na levé noze a naopak. A na světě máme hned dva problémy:

  • Překřížené navazovací oko – jednak se vám do něj ne úplně snadno zakládá karabina s kyblíkem a druhak vám „zkrácené“ oko stahuje bederní pás dolů.
  • Přezky nohaviček mezi nohama – zachytávají se o sebe, škrábou a znepříjemňují pohyb v sedáku.

Hlídejte si, abyste přezky na nohavičkách měli vždy na přední straně stehen a navazovací oko krásně srovnané.

 

2) Překroucený celý sedák

Klasika, lezec vyloví z batohu zmuchlaný sedák, ze kterého visí hromada železa, maglajz pytlík a párek věrných friendů. Kdo se v tom harampádí má vyznat. To pak máte bederní popruh naruby, nohavičky každou jinde a materiálová poutka trčí vzhůru.

Před každým lezením si dejte tu práci a sedák si pěkně porovnejte. Ideálně bez všech těch serepetiček, karabin a smyček. Ty mají na sedáku své opodstatnění ve stěně, ne v batohu.

 

3) Kolty proklatě nízko u pasu

A jsme u těch lezeckých pistolníků. Bederní popruh se jmenuje bederní, protože patří na bedra. Tedy do pasu. Tam kde máte pupík. A ne na boky… bokovky už stejně vyšly z módy. A vy byste mohli nakrásno vykráčet z vašeho sedáku.

blog_sedak_1

 

4) Sedák pod bradou

Tady by se hodil malý vtípek: „Víte, jak správná hospodyňka rozpůlí kačenu? Vytáhne si tepláky.“ Nejste správná hospodyňka, ale zodpovědný lezec. Takže opět, sedák patří do pasu, nikoliv pod prsa.

 

5) Nedotažené přezky

…nebo naopak příliš utažené. Přezky utahujte s citem, ne úplně na krev. Ale také tak, aby vám volný sedák nepadal ke kolenům.

Ideální dotažení sedacího úvazku poznáte, když mezi tělo a bederní popruh vložíte naplocho ještě dlaň ruky. Podobně u nohaviček nechte mezeru na dva prsty – ukazovák a prostředníček.

 

Tak hotovo. Sedák máte vyladěný a příště se mrkneme třeba na to, jak se správně navázat. A veřte, že jestliže chyby při oblékání sedáku nemusí být fatální, tak špatné navázání už se pár lidem vymstilo.

 

Lezte bezpečně a dobře se bavte,

Honza Navrátil (text a foto)

 

[mc4wp_form id=“1225″]