3 otázky na tělo pro Šikulovi

Tak už jsme tady měli velký horolezce, skialpinisty, osobnosti, drsoně, mladý pušky. Ale nejlepší pocit máme stejně z podpory těch nejmladších. A díky jejich rodičům, že je ke sportu vůbec vedou. Mají náš velký obdiv.

Takže tentokrát jsme vyzpovídali rodinu Šikulových – Hanču, Járu a jejich tátu Jarka. Tedy 3 otázky, ale celkem 9 odpovědí, ve kterých se dozvíte, jak to v takovém rodinném manšaftu chodí.

 

 

Otázka první

Lezete kvůli medailím a úspěchům, nebo protože vás to prostě baví? Nemáte někdy chuť prostě nejít trénovat a radši jít s kámošema jen tak někam ven? Respektive, Jarku, co tě žene, abys děckám věnoval tolik času?

Hanča:

Ne nedělám to kvůli medailím. Líbí se mi ta “lezecká komunita”. Zvykla jsem se pohybovat v přírodě, pod skalama se stejně postiženými lidmi.

Moji spolužáci mě spíš nechápou. Protože se mě zeptají, jestli s nimi nechci jít ven místo na trénink. Takže samozřejmě mám chuť jít také někdy s nimi, ale ve všech případech to nejde. Ale že bych všechen čas věnovala jen lezení , tak to tak není. Jsem na gymnáziu a učení zabere další část mého času. Jsme dohodnutí, že škola má přednost.  Mám i spoustu jiných volnočasových aktivit – lyžování, snowboard, kolo. Ale dokážu i vypnout a vypleštit se na sluníčku 🙂

Jára:

Kvůli medailím to nedělám, i když bez ocenění by to nebylo úplně ono. Dělám to protože se mi lezení líbí jako sport a za tu dobu jsem si na něm vybudoval závislost. Určitě mívám chuť si místo tréninku jít třeba zahrát fotbal s klukama, ale i na to mi čas vyjde. Už máme svůj týdenní režim, tak vím kdy mě co čeká.

Jarek:

Hanku s Járou to baví a chtěli by se lezení věnovat i v budoucnosti. Na mě je tedy, abych je vozil po stěnách, po skalách a věnoval jim čas, protože to za mě nikdo jiný neudělá. Beru to jako svoji rodičovskou povinnost podpořit vývoj svých dětí.

 

 

Otázka druhá

Jak to chodí na závodech? Jste se svými vrstevníky kámoši, nebo tam je nějaká rivalita a jste namotivovaní to ostatním natřít? A Jarku, jaká je rivalita mezi rodiči?

Hanča:

Je pravda, že po závodech jezdím už docela dlouho, takže jsem na tu atmosféru docela zvyklá a moc to neprožívám. S většinou vrstevníků se znám již několik let a s některými se potkávám i mimo závody. Takže jsme se stali kamarády, ale v závodě jde o co nejlepší umístění, takže v cestě se to snažím ostatním ukázat. Ale když lezou oni, tak je povzbuzuji. Nemám problém jim po odlezení své cesty dát radu na co si dát pozor.

Jára:

Nemám problém s žádným ze svých vrstevníků, kamarádím se všemi. Ale vždy se snažím, aby můj výsledek byl co nejlepší. Takže nikomu nedávám nic zadarmo.

Jarek:

Prakticky se všemi rodiči se navzájem znám. Rivalitou mezi námi bych to nenazýval. Každý má samozřejmě touhu, aby jeho dítě dosáhlo co nejlepšího výsledku.

 

 

Otázka třetí

Neštve vás, že taťka jenom “kibicuje” pod stěnou a sám neleze? Neměl by si to taky někdy zkusit? Jarku, neměl by sis to jít někdy zkusit tam nahoru? 🙂 Jak tě vlastně napadlo pustit se s děckama zrovna do lezení?

Hanča:

Jo štve mě to a dost 🙂 Někdy když lezu těžkou cestu a spadnu v ní víckrát, tak chytám nervičky a nejvíc to završí taťka, kdy mi dá nějakou radu a já mu na to povím, že si to má zkusit sám.

Jára:

Někdy mě to štve. Ale už jsem si zvykl. Už nás táta několikrát překvapil, když se odhodlal a něco vylezl. Je to většinou, aby nás mohl dobře vyfotit.

Jarek:

Já se nebráním občas něco vylézt. Jen to nebývá tak často. Spíše zajišťuji “servis” v podobě jističe. Když už se ale nahoru dostanu , tak se mne zmocní zvláštní pocit a říkám si, že bych to měl zažívat častěji.

Lezení jsem nevybral dětem já, ale manželka Monika (rovněž nelezec). Hanku to v jejich 5 letech nebavilo ve větším kolektivu dětí. V Prostějově se otevíral kroužek lezení rodičů s dětmi, tak jsme to zkusili a Hance se to zalíbilo tak, že u lezení zůstala doposud. Jára se už k lezení automaticky přidal.

 

 


 

Nechte nám tady email a dostávejte lezecké tipy do schránky

[mc4wp_form id=“1225″]