3 otázky na tělo pro Karla Svobodu

Napadl sníh, bude zima a tak nastala jeho chvíle. Bylo by přece hloupé zpovídat extrémního lyžaře v době, kdy ještě všichni visíte fyzicky i myšlenkama na skalách. Takže v pravý čas a s prvním sněhem přichází Karel Svoboda z Beton Ski Teamu a jeho naprosto upřímné odpovědi na naše naprosto těloidní otázky. Pojďme na něj!

 

 

Otázka první

Když zrovna nesjíždíš extrémní svahy, biješ se za právo v soudní síni. Pro ty, kdo nejsou obeznámeni, jsi povoláním advokát. Takže první otázka: V čem se cítíš líp? V nažehlené košili, lakýrkách a obleku od Blažka? Nebo v propoceném triku, helmě a přeskáčích?

Právu se věnuju, ale soudní síň není můj denní chleba. Pracuju především pro klienty ze sektoru zdravotnictví a tady (jako ve spoustě dalších businessů) se člověk soudním sporům chce spíš vyhnout. Běžná praxe klientů a jejich obchodní vztahy mě ale vytěžuje dostatečně. K tvé otázce – určitě v helmě a přeskáčích. Ale i na “korporátní montérky” jsem si zvykl, takže se už nepřevlékám do džínů, když jdu z práce domů – jako když jsem před několika lety s právničinou začínal.

 

 

Otázka druhá

Kde jsou tvoje hranice, do čeho prostě nejdeš? Na rozdíl od mnoha bezmozků asi nějaké máš, protože když jste loni s Rosťou Tomancem vylezli na Prostredný hrot, odmítl jsi to sjet a dolů raději slezl na mačkách. Takže co už je pro tebe za hranou?

Za hranou pro mě je, když cítím, že to ten den není ono. Že je sníh moc tvrdý, nohy tuhé, nebo hlava příliš pochybuje. Anebo kombinace všech těch věcí a dalších myšlenkových a pocitových ingrediencí. Určitě nemám problém sjezd “zabalit” a dolů slézt na mačkách jako třeba loni s Rosťou a Horem na Stredohrotu. Rosťa jel první a (jak to někdy bývá) v nejstrmější pasáži shrnul většinu sněhu, který byl nalepený na hodně tvrdém, spíš zledovatělém firnu. Já se necítil zrovna nejlépe, a když jsem si osahal svah, byl jsem ihned rozhodnutý. Ve strmém se lámání přes koleno může rychle zvrtnout v pěkný průšvih.

 

 

Otázka třetí

Pod lavinou už jsi byl. A ne malou. Podle fotek ale s lavinovým batohem moc (vůbec?) nelyžuješ. Proč? A ještě k tomu připojím otázku pro metodiky: Děláš si kompresní test?

S lavinovým batohem jezdím spíš na freeridy, protože na túry mi přijde těžký. Když jsou tedy podmínky jakž takž stabilní, nechávám ho doma. Kompresní testy si určitě dělám. Také hodně často při výstupu píchám hůlkou nebo cepínem hluboko do sněhu a snažím se vnímat, co tam pod vrchní vrstvou je. Není to samozřejmě ideální, ale něco o podmínkách ti to řekne a taky to můžeš dělat mnohem častěji. I tak tam samozřejmě zůstává velká nevyzpytatelnost. Laviny často vznikají v terénních muldách a nerovnostech, které jsou schované pod sněhem. A to je těžké odhadnout – pokud tedy tu dolinu neznáš jak své boty z letních radovánek.