3 nej lezecké oblasti podle Edity Vopatové

Za svůj život jsem navštívila nespočet lezeckých oblastí a vybrat pouze tři byl docela oříšek. Doporučím Vám tedy oblasti, které patří k těm mým oblíbeným a zároveň s obtížnostmi cest pro každého lezce, ať už začátečníka či pokročilého.

 

Labák

Moje domácí oblast a místo, kam jezdím už od mého útlého dětství. Jedná se o pískovcové skály v okolí kaňonu řeky Labe mezi městy Děčín a Hřensko. Skály vysoké desítky metrů obklopují údolí z obou stran a lezení je populární jak na pravém, tak i na levém břehu. Lezení na písku je typické v Česku a každý správný lezec by ho měl okusit.

V Labáku se dají najít jak dobře odjištěné sportovní cesty, tak i klasiky.

Labák doporučuji spíše pokročilejším lezcům, jelikož lehkých cest za IV tam zas tolik nenajdete. Pro začátečníky doporučuji písek v okolí Tisé (Tisá, Anglický parčík, Ostrov). Jen musíte být připraveni na to, že jištění na pískovci není jako v jiných sportovních oblastech. Lézt cesty ve stylu Red Point zahrnuje už nějaké zkušenosti s lezením na písku (umět zakládat smyce, znát strukturu pískovce a správně odhadnout své síly).

Na Labáku se mi nejvíce líbí kvalita skály, krásné linie lezeckých cest a impozantní výhledy, které dostanete vždy za odměnu, když vylezete na skálu, odkud je nádherný výhled na celé údolí. Nejlepší období pro návštěvu Labáku je od jara do podzimu. Pravý břeh je méně stinný než břeh levý. Takže za chladného počasí je lepší lézt na pravém břehu a užívat si sluníčka, oproti letnímu teplému počasí, kdy je lepší levý břeh. Přes týden jsou skály bez lidí a užijete si tam opravdovou pohodičku a na víkend tam najíždějí lezci, takže to Labák vždy ožije.

Kdo tam vyrazí, tak se nezapomeňte zastavit na pivo v lezecké hospodě ,,U Kosti“.  S sebou doporučuji dlouhé lano 80m a několik smyček.

 

Frankenjura

Jedna z mých nejoblíbenějších lezeckých sportovních oblastí je Frankenjura. Ta se nachází v Německu severně od Norimberka v okolí městečka Pottenstein.

Takže to není z Čech zas tak daleko a vyrazit tam se vyplatí i na víkend.

Oproti Labáku, kde skály tvoří jeden veliký skalní celek, tak sektory ve Frankenjuře jsou rozeseté po rozloze cca 100  x 100 km. Skály bývají nejčastěji schované v lese a v průměru jsou vysoké 15 metrů.

Najdete tam spoustu sektorů s lehkými i těžkými cestami. Známé sektory s lehčími cestami jsou např. Putlacher Wand, Weißenstein a s těžkými: Bärenschluchtwände a Holzgauer Wand. Ale to je jen malinkatá ochutnávka z desítek opravu skvělých sektorů, které tam můžete nalézt.

Skály ve Frankenjuře jsou tvořené z vápence a strukturu skály tvoří nejčastěji dírky. Jištění je perfektní, takže se nemusíte bát dlouhých pádů, jak tomu bývá na písku. S sebou doporučuji mít lezeckého průvodce, navigaci a 60m dlouhé lano.

 

Arco

No a na závěr taková klasika. Arco je jedna z nejstarších sportovních lezeckých oblastí v Evropě. Nachází se v Itálii v oblasti Trentino. Je to ideální destinace nejen pro lezení, ale taky pro cyklistiku, windsurfing, in-line bruslení, turistiku a pro lezení via ferrat.

Opět se jedná o vápenec a oblast tvoří několik sektorů, které leží v okolí města Arco. Nejznámější sektory jsou Massone a Nago. Jsou to pěkné sektory, ale často je tam dost lidí a některé cesty jsou dost oklouzané.

Proto stojí za to si zajet i do méně známějších oblastí, které kolikrát bývají ještě lepší než tyto dvě zmíněné.

Koho láká dobrodružství, tak si může vylézt nějakou vícedélku ve stěně. Před několika lety jsem lezla na skálu Colodri, která je vysoká 300 metrů a vede na ni několik vícedélkových cest. Po lezení je příjemné koupání v jezeru Lago di Garda a zajít si na skvělou italskou zmrzlinu či pizzu, která je v Arcu bezkonkurenční.

Pozn. CéTé redakce: Z těch méně známých oblastí zkuste třeba Molveno. Je to sice nějakých 50 km, ale to prostředí pod třítisícovkami Brenty a krásně ostrý vápenec bez okouzaných chytů to vyváží dokonale.

 

[mc4wp_form id=“1225″]