3 + 1 základních pravidel na ferraty

Na ferratách se kolikrát dějou věci. Metodici si při pohledu na některý otrlý ferratisty rvou vlasy hrůzou, opatrnější lezci uhýbají z dopadové dráhy. Že jsou ferraty bezpečný? Tak to záleží hlavně na tom, jak se chováte. Takže když už nic, tak těhle tří zásad se držte. Toho a ocelovýho lana samozřejmě.

 

1) Obě karabiny na ocelovém laně

Při lezení mějte vždy obě karabiny cvaknuté na ocelovém laně. Nikdy nelezte pouze s jednou karabinou a druhou někde v ruce, na sedáku nebo v zubech. Jedna osamocená karabina na ocelovém laně se totiž může při pádu zdeformovat tak, že se nakonec i vy zdeformujete o několik desítek metrů níž.

Dvě karabiny se na ocelovém vzájemně zálohují. Takže když při pádu první selže, druhá už zbytkovou pádovou energii pohltí. A vy přežijete.

Nezapomeňte totiž, že taková ferratová karabina má sice podle norem minimální nosnost v tahu 25 kN, ale právě, že jen v tahu. Při pádu na ferratě se doslova láme o nejbližší kus železa, který jí stojí v cestě. A na tohle zatížení úplně stavěná není. I když nějaká pevnost karabiny přes hranu v ohybu v normách zahrnutá je. Ale budete to riskovat?

 

2) Přecvakávejte se po jedné karabině

Prostě tak, abyste během přecvakávání mezi jednotlivými lanovými úseky byli neustále zajištěni. Napřed jedna karabina, potom druhá. Přecvaknutím obou karabin naráz to stejně moc neurychlíte. A i když si myslíte, že dobře stojíte a když to přecvaknete naráz, nemůže se vám přece nic stát, tak co když najednou přiletí shora kámen a…

Přecvakávejte se v momentě, kdy máte kotvení lana do skály cca v úrovni očí až ramen. Když to neuděláte v tomto okamžiku, tak na přecvaknutí dost možná zapomenete a pak vás čekají jen trable, když se budete ke karabinám složitě ohýbat nebo dokonce vracet.

 

3) Udržujte si odstup

Všude píšou dodržujte bezpečné rozestupy. My říkáme udržujte si odstup od lezce před vámi. Co dělají ti za vámi vám může být ukradený. Důležitý je vaše bezpečí. A to si zajistíte tak, že se nebudete lezci před vámi lepit na pr…, pardon… na zadek. Protože, když člověk před vámi spadne, přistane vám za krkem v tom lepším případě. V tom horším spadnete s ním.

Takže vždycky myslete na to, abyste nebyli na jednom lanové poli s člověkem před vámi. A ideálně si před sebou nechávejte jedno lanové pole úplně volné. Hlavně ve svislých úsecích. Ferratový set padajícícho lezce před vámi se totiž zasekne na nejbližším ukotvení do skály a pak lezec padá ještě dobrý metr a půl až dva pod úroveň onoho kotvení. Tak bacha na to.

 

A jedna na závěr: Hrdinů jsou plné hřbitovy

Když se chystáte poprvé na ferratu, tak si vyberte nějakou mírnější obtížnost. A ne rovnou Éčko, ze kterýho vás pak budou stahovat vrtulníkem. A věřte, že takových borců už pár bylo. Vždycky lezte jen to, na co s dostatečnou rezervou stačíte. Céčka až Déčka jsou ještě fajn, člověk má pocit, že už jako fakt leze a přitom nejde přes závit. Éčka a víc už jsou vyhrazený jen hrstce nejnabušenějších borců, co rádi šplhaj po hromosvodu.

Taky myslete na to, že ferrata v Děčíně je sice fajn atrakce, ale vůbec vás nepřipraví na pořádný celodenní horský ferraty v Alpách nebo Dolomitech. V takových vysokých horách musíte počítat s mnoha dalšími nebezpečnými faktory: bouřky, změny počasí, sněhová pole, přetržený ocelový lano,… A to je všechno hlavně o zkušenostech a troše poctivého studia.

 

Tak to je dneska všechno.

Lezte bezpečně a dobře se bavte!

 

Honza Navrátil (foto a text)


 

Zaregistrujte se získávejte další tipy a zajímavosti z vertikálního světa  [mc4wp_form id=“1225″]